| Autor: redakcja1

Pogłowie bydła, produkcja żywca wołowego w Polsce

Jak wynika z danych GUS w grudniu 2013 r. pogłowie bydła liczyło 5,6 mln szt. i w porównaniu do analogicznego okresu 2012 r. wzrosło ono o 1,4% – podaje Agencja Rynku Rolnego.

Pogłowie bydła, produkcja żywca wołowego w Polsce
Do zwiększenia liczebności stada ogółem przyczynił się wzrost pogłowia młodego bydła w wieku 1-2 lat o 3,4% i cieląt poniżej 1 roku o 2%. Spadek odnotowano jedynie w pogłowiu krów o 1,1%.
 

Pogłowie bydła
 

IERiGŻ-PIB prognozuje, że w 2014 r. w pogłowiu bydła utrzymają się dotychczasowe tendencje, a więc nastąpi dalszy spadek liczby krów. Natomiast stado bydła pozostałego ulegnie zwiększeniu. W rezultacie, w grudniu 2014 r. pogłowie bydła ogółem, podobnie jak w roku minionym, może ukształtować się w granicy 5,6 mln szt.
 

Produkcja żywca wołowego
 

Według oceny IERiGŻ-PIB w 2013 r. produkcja żywca wołowego wyniosła około 715 tys. ton w stosunku do 718 tys. ton w 2012 r., a cielęcego 33 tys. ton w odniesieniu do 41 tys. ton. Niemniej jednak przy stabilizacji pogłowia bydła, w 2014 r. szacuje się tylko nieznaczny wzrost produkcji wołowiny do 728 tys. ton. Z kolei dalszego zmniejszenia się produkcji można się spodziewać w odniesieniu do żywca cielęcego.
 
Zwyżkowe tendencje utrzymują się także w skupie żywca wołowego. Jak wynika z danych meldunkowych GUS w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 r. krajowy skup żywca wołowego wyniósł 132 tys. ton i był o 4% większy niż w okresie pierwszych pięciu miesięcy 2013 r. W tym czasie żywca cielęcego skupiono 2 tys. ton, czyli o 4,5% mniej niż przed rokiem.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!