| Autor: redakcja1

Na rynku UE polska wołowina jest dalej konkurencyjna cenowo

Jak podaje Dorota Pasińska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, zgodnie z prognozami OECD-FAO produkcja wołowiny w krajach rozwijających zwiększy się do 2025 r. o 20%, o czym zadecyduje zwyżka produkcji głównie w Argentynie, Brazylii, Indiach i Chinach.

Na rynku UE polska wołowina jest dalej konkurencyjna cenowo

Produkcja wołowiny


W krajach rozwiniętych produkcja wołowiny w tym czasie wzrośnie o 7%, co będzie uwarunkowane przede wszystkim wyższą produkcją w Ameryce Północnej, Federacji Rosyjskiej i krajach przechodzących transformację gospodarczą. Zmaleje z kolei produkcja tego gatunku mięsa w UE w wyniku zmniejszenia pogłowia krów oraz niskiej rentowności produkcji.
 
Jednocześnie zwiększy się spożycie wołowiny zarówno w krajach rozwiniętych o 6% jak i rozwijających się o 21%, choć dalej konsumpcja wołowiny na mieszkańca w krajach rozwijających będzie dużo mniejsza niż w rozwiniętych. W najbliższej dekadzie szansą dla europejskich eksporterów może być zapotrzebowanie ze strony krajów azjatyckich, które preferują wołowinę z mniej intensywnego chowu i wolną od wszelkich chorób.

Ceny wołowiny


Na rynku krajowym cena skupu bydła w pierwszych 5 miesiącach 2016 r. wyniosła 5,90 zł/kg w. ż. I była o 3,3% mniejsza niż przed rokiem. W maju 2016 r. zwiększyła się do 6,09 zł/ kg w. ż. i była o 2,5% wyższa niż przed miesiącem. Ceny skupu młodego bydła wzrosły do 6,39 zł/kg w. ż. względem 6,23 zł/kg w. ż. w kwietniu. Większym cenom skupu bydła towarzyszył 9,8% wzrost cen skupu trzody chlewnej i 2,8% - cen skupu drobiu.
 
Utrzymuje się regionalne zróżnicowanie cen zakupu bydła przez ubojnie oraz cen sprzedaży ćwierci z byków do dwóch lat i krów. W trzecim tygodniu czerwca 2016 r., podobnie jak przed miesiącem, najmniejsze ceny skupu bydła łącznie oferowano w regionie północnym, a najwyższe w regionie południowym. Najmniejsze ceny ćwierci z byków do lat dwóch i krów były w regionie południowym, a największe - w regionie północnym.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: