| Autor: redakcja1

Wołowina tanieje w całej Unii

Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w połowie czerwca ceny bydła były mniejsze o 11,4% w odniesieniu do poprzedniego roku. Największe różnice, podobnie jak w Unii, mają miejsce w przypadku byków o 15,7%. Potaniały również krowy o 10,6% i młode bydło o 12,7%, a w sporo mniejszym stopniu jałówki - o 3,4%.

Wołowina tanieje w całej Unii
Zmiany obecnej ceny kształtowane są kolejno przez zmiany na rynku europejskim, czynniki sezonowe oraz echo afery wołowej.
 
Najsilniejszy trend odnosi się do zmian cenowych w Unii Europejskiej. Polska nie jest jedynym krajem, w którym ceny wołowiny uległy spadkom. Istotnie zmalały one również w Niemczech czy Holandii. Należy pamiętać, że ponad 80% polskiej wołowiny trafia na eksport, w związku z czym sytuacja na rynkach eksportowych ma dużo większy wpływ na ceny, niż zapotrzebowanie krajowe.
 
W pierwszym kwartale 2019 r. kraje wspólnoty odpowiadały za ponad 90% wysyłki wołowiny z Polski. Na początku czerwca br., w UE cena żywca w przypadku bydła ogółem była o 4,8% mniejsza w stosunku do ubiegłego roku, krów o 3,5%, młodego bydła o 1,1%, jałówek o 4%, młodych byczków o 4%, zaś cena byków o 7%. W przypadku żywych zwierząt cena za jedną sztukę spadła o 16,6% w porównaniu do cieląt ras mlecznych oraz zwiększyła się o 2,6% w przypadku cieląt ras mięsnych.
 
Malejące spożycie wołowiny w UE może być powodem wyżej wspomnianych spadków. Według prognoz Komisji Europejskiej, konsumpcja wołowiny w Unii w 2019 r. może się obniżyć o 1,5%, co odpowiada 100 tys. t wagi poubojowej. Jest to pierwszy prognozowany spadek spożycia od 2013 r. Z kolei sytuacja na rynkach międzynarodowych (pozaunijnych) stanowi raczej wsparcie dla cen. Wysyłka wołowiny z Unii w obrębie pierwszych czterech miesięcy 2019 r. zwiększył się o 4,2%, przede wszystkim za sprawą zwiększonej sprzedaży do Izraela, w której duży udział ma Polska. Import do UE w analizowanym okresie zmniejszył się o 3,9%, głównie w wyniku niższego importu z Brazylii.
 
Duży wpływ mają również czynniki sezonowe. W drugim kwartale ceny wołowiny w Polsce są mniejsze o 1,2% wobec początku roku, podczas gdy w UE są niższe o 1,7%. W trzecim kwartale ceny również są zazwyczaj mniejsze, zarówno w Polsce jak i Unii.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!