Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wrasta produkcja i eksport unijnej wołowiny

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika najnowszych prognoz Komisji Europejskiej przedstawionych w jesiennym raporcie Short...

Jak wynika najnowszych prognoz Komisji Europejskiej przedstawionych w jesiennym raporcie Short term Outlook produkcja mięsa wołowego w ekwiwalencie tuszy w Unii Europejskiej w 2016 r. wyniesie 7,91 mln t i będzie o 2,6 proc. wyższa niż przed rokiem.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Produkcja i handel wołowiną

Oznacza to, że w drugiej połowie 2016 r. produkcja wołowiny spowolni, gdyż w I połowie 2016 r. w UE wyprodukowano jej o 3,6 proc. więcej niż przed rokiem. Eksperci KE przewidują, że w 2017 r. wolumen produkcji wołowiny we Wspólnocie może być na podobnym poziomie jak w 2016 r.
 
Zwiększona produkcja wołowiny w 2016 r. będzie związana trudną sytuacją w sektorze mleczarskim szczególnie w pierwszym półroczu br., której konsekwencją będą większe uboje krów mlecznych, a także ze wzrostem popytu eksportowego.
 
Według szacunków KE w 2016 r. eksport zwierząt żywych z Unii Europejskiej w ekwiwalencie tuszy wyniesie 235 tys. ton czyli o ponad 30 proc. więcej niż to miało miejsce w 2015 r. Głównym ich odbiorcą, są przede wszystkim kraje basenu Morza Śródziemnego. W pierwszych siedmiu miesiącach 2016 r. do Turcji, Izraela i Libanu trafiło łącznie 65 proc. całkowitego unijnego eksportu zwierząt żywych.

Ceny wołowiny

Zdaniem analityków BGŻ BNP Paribas, ceny wołowiny w Turcji - największego odbiorcy żywego bydła z UE - są wciąż wysokie, gdyż popyt na nią jest wysoki, a rozwój krajowych zdolności produkcyjnych wymaga czasu. Należy jednak zwrócić uwagę, że rynkiem tureckim zaczynają się interesować producenci z Urugwaju i Brazylii. Niemniej, oczekuje się, że w 2017 r. eksport zwierząt żywych z UE pozostanie na takim samym, wysokim poziomie z  2016 r.
 
Według ekspertów KE, wzrost popytu na wołowinę na rynkach światowych przy jednocześnie dość sztywnej podaży, spowodował, że ceny wołowiny były na relatywnie wysokim poziomie, przez co unijna wołowina stała się bardzie konkurencyjna cenowo. W związku z tym, szacuje się, że w 2016 r. eksport mięsa wołowego z UE zwiększy się o 10 proc. do 227 tys. t. W pierwszych siedmiu miesiącach br. wywóz mięsa wołowego wzrósł o 17 proc. Zwiększyła m.in. sprzedaż do Izraela o 5,3 tys. t, Wybrzeża Kości Słoniowej o 2,6 tys. t oraz Wietnamu o 3,0 tys. t.  W 2017 r. dynamika wzrostu mięsa wołowego osłabnie i wg prognoz KE wyniesie 2 proc.
 
Oprócz większej sprzedaży zagranicznej z UE, w 2016 r. zwiększy się także spożycie wewnętrzne. Według szacunków KE, konsumpcja mięsa wołowego w przeliczeniu na jednego mieszkańca Wspólnoty wyniesie 10,9 kg rocznie i będzie o 2,1 proc. wyższe niż przed rokiem. Mimo, że dynamika wzrostu konsumpcji w krajach UE-N13 - 4,6 proc. będzie większa niż w UE-15, to spożycie w krajach, które weszły do UE po 2003 r. będzie na znacznie niższym poziomie - 4,1 kg/mieszkańca rocznie niż w krajach starej piętnastki - 12,6 kg.
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie już w ten weekend!
 • XXIV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Szepietowie już w ten weekend!

  Setki wystawców z kraju oraz zagranicy, blisko 1000 wspaniałych okazów zwierząt, udział w licznych pokazach, konkursach, a także spotkaniach edukacyjnych - tego może się spodziewać każdy, kto...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl