| Autor: redakcja1

Wysokie ceny mleka surowego

Utrzymują się stosunkowo wysokie ceny mleka surowego i trwałych przetworów mlecznych na globalnym rynku. Decyduje o tym głownie rosnący popyt krajów rozwijających się.

Wysokie ceny mleka surowego
W sierpniu cena mleka surowego w UE-28 wyniosła 34,48 EUR/100 kg i była o 1% większa niż w lipcu. Na zachodnioeuropejskich giełdach towarowych notowane są rekordowe ceny masła. We wrześniu zwiększyły się one o 6% do 6826 EUR/t.
 
Natomiast odtłuszczone mleko w proszku potaniało o 6% do 1694 EUR/t, z powodu dużych zapasów w krajach unijnych. Ceny pełnego mleka w proszku pozostały na poziomie 3200 EUR/t. Na giełdzie w Chicago ceny sera Cheddar, po sporej zwyżce w drugiej połowie 2016 r., od początku br. charakteryzują się różnokierunkową dynamiką zmian. W maju podrożał o 8%, a we wrześniu potaniał o 6% do 3023 EUR/t.
 
Pod wpływem dobrej koniunktury na międzynarodowym rynku systematycznie zwiększają się krajowe ceny skupu mleka, a także ceny zbytu i ceny otrzymywane w eksporcie, które stymulują wzrost produkcji przetworów mlecznych, przy dużych dostawach surowca.
 
W wyniku czego poprawia się rentowność produkcji mleka i przemysłu mleczarskiego. W sierpniu skup mleka wyniósł 972,1 mln l i był o 2,7% niższy niż w lipcu, ale o 5,6% większy niż przed rokiem. Ceny skupowanego mleka są najwyższe od trzech lat.
 
Według Teresy Zdziarskiej z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w sierpniu zwiększyły się one do 139,70 zł/hl, czyli o 3,5% w porównaniu z miesiącem poprzednim i o 33,2% w odniesieniu do sierpnia 2016 r. W okresie styczeń-sierpień br. rolnicy dostarczyli 7,7 mld l mleka, tj. o 4,6% więcej niż w takim samym okresie ub.r. Poziom cen skupu mleka wzrósł w tym czasie o 27,7% do 133,31 zł/hl.
 
Wraz ze wzrostem cen skupu mleka rosną ceny bydła mlecznego. W sierpniu targowiskowe ceny jałówek zwiększyły się do 2243 zł/szt., tj. o 2,0% w porównaniu z lipcem, a ceny krów dojnych o 4,1% do 3114 zł/szt. Od września 2016 r. ceny jałówek stale rosną w ujęciu miesiąca roku poprzedniego. W sierpniu zwiększyły się one o 20,4%. W tym czasie ceny krów dojnych wzrosły o 3,8% i była to pierwsza od maja ub.r. zwyżka w skali rocznej. W okresie styczeń-sierpień br. poziom cen jałówek był o 14,3% większy, a krów dojnych o 3,3% mniejszy niż w analogicznym okresie 2016r.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!