| Autor: redakcja1

Wysokie ceny skupu wołowiny w Polsce

W pierwszym pełnym tygodniu grudnia ceny skupu żywca wołowego były na najwyższym poziomie od blisko dziesięciu lat, co częściowo wynika ze zmiany struktury uboju.

Wysokie ceny skupu wołowiny w Polsce
Jak wynika z danych MRiRW żywiec wołowy skupowano po 6,81 zł/kg, a więc o 10% więcej w ujęciu rocznym. W dużym stopniu taka zwyżka cen wynika z większego zapotrzebowania importowego na polską wołowinę. W okresie pierwszych trzech kwartałów br. z Polski wyeksportowano 226,8 tys. t świeżej i schłodzonej wołowiny oraz 72,3 tys. t mrożonej wołowiny, a zatem odpowiednio o 6 i 35% więcej niż przed rokiem. Wyższy popyt na polską wołowinę sprzyja wzrostowi produkcji mięsa wołowego. W okresie od stycznia do października liczba ubojów przemysłowych bydła wyniosła 467 tys. t masy poubojowa schłodzonej i była o 13% większa w relacji rocznej.
 
Według MRiRW władze irackie zniosły zakaz przywozu bydła i mięsa wołowego z naszego kraju, po uzyskaniu przez Polskę statusu kraju o znikomym ryzyku występowania BSE. Stwarza to dla Polski dodatkowe szanse na wzrost wysyłki, co przy stosunkowo niskim spożyciu krajowym jest istotnym czynnikiem wspierającym rozwój produkcji wołowiny w naszym kraju.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!