| Autor: redakcja1

FAO: Globalna produkcja drobiu wzrośnie do 107,6 mln ton

Jak wynika z ostatnich prognoz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), w 2014 r. globalna produkcja drobiu kolejny raz wzrośnie o 1,1% do 107,6 mln ton w stosunku do średniej 3% zwyżki w ciągu ostatniej dekady.

FAO: Globalna produkcja drobiu wzrośnie do 107,6 mln ton

Produkcja drobiu

Jak podała FAMMU/FAPA drób będzie jedynym gatunkiem mięsa, którego poziom wytwarzania wzrośnie w tym roku w większym stopniu w krajach rozwiniętych o 1,9% niż rozwijających się, gdzie było to 0,5%. Chiny zmniejszą produkcję już drugi rok z rzędu z uwagi na skutki epidemii ptasiej grypy. Przypadki zakażenia wirusem wśród ludzi na początku 2014 r. miały wpływ na znaczne zmniejszenie się konsumpcji drobiu w tym kraju. W wyniku czego, chińska produkcja drobiu zmaleje w 2014 r. aż o 4,8% do 17,5 mln ton. Poza Chinami, szacunki produkcji w pozostałych krajach przodujących na globalnym rynku drobiu są pozytywne. W tym czasie USA zwiększy poziom produkcji o 1,8% do rekordowych 20,6 mln ton. Wzrosty produkcji przewidziane są także m.in. w Brazylii, UE, Rosji, Meksyku, Indiach, Iranie i Turcji.

Drób dominuje w światowym handlu mięsem

W światowym handlu mięsem dominuje mięso drobiu z 45% udziałem. Popularność drobiu wynika z konkurencyjności cenowej w stosunku do mięsa czerwonego oraz walorów kulinarnych i zdrowotnych. W obrębie ostatniej dekady wolumen eksportu drobiu wzrósł o 55%, choć od 2012 r. tempo zwyżki jest już słabsze. W 2014 r. przewiduje się kontynuację tej tendencji, a globalna wysyłka zwiększy się o 2,1% do 13,5 mln ton. Czołowi odbiorcy jak Chiny i Japonia minimalnie zwiększą w tym roku swoje zakupy. Spadek importu przez Chiny kontynentalne zostanie zrekompensowany przez wyższe zakupy ze strony Hongkongu.

Import drobiu

Światowy import mięsa drobiowego zwiększy się w tym roku o 0,9%, w największym stopniu wzrosną zakupy kraje afrykańskie o 4,6%, w tym szczególnie Angola, Ghana i Benin, gdzie zwyżka dochodów wzmacnia popyt na drób. Największy importer z Afryki, czyli RPA, zanotuje 2,6% zwyżkę przywozu. Kraje azjatyckie i bliskowschodnie sprowadzą o 2,5% więcej mięsa drobiu niż rok wcześniej. Arabia Saudyjska, Irak i Zjednoczone Emiraty Arabskie zanotują wysokie dynamiki wzrostu importu, przede wszystkim w segmencie produktów halal.
 
W Europie Rosja zmniejszy zakupy drobiu o 30%, co wynika ze wzrostu krajowej produkcji drobiarskiej oraz wprowadzenia w sierpniu br. embargo na import drobiu i innych artykułów spożywczych m.in. z USA i UE. W 2013 r. kraje te dostarczały blisko 75% rosyjskiego importu drobiu, co spowodowało konieczność poszukiwania przez Rosjan alternatywnych rynków zaopatrzenia.

Eksport drobiu

Czterej najwięksi eksporterzy drobiu na świecie, tj. Brazylia, USA, UE i Chiny, których wysyłki stanowią łącznie 75% globalnego wywozu, w ostatnich latach obniżyli tempo wzrostu dostaw. W 2014 r. sytuacja ta może jednak się zmienić, gdy nadmierna podaż i spadek cen w Chinach, związane z ptasią grypą, przyczynią się do wzrostu wywozu aż o 7%. Zwiększyć się może także wywóz brazylijskiego drobiu o 4% z uwagi na wyższe możliwości dostaw do Rosji.
 
Poza tymi nadzwyczajnymi czynnikami, główny bodziec dla wzrostu globalnego wywozu drobiu będzie w tym roku pochodził od drugoplanowych eksporterów, np. Tajlandii, Turcji i Argentyny. Niemniej jednak kraje te skupiają się na odmiennych rynkach docelowych. Tajlandia dostarcza przede wszystkim elementy bez kości do Japonii i UE, a Turcja specjalizuje się w wysyłkach całych tuszek z certyfikatem halal na Bliski Wschód, głównie do Iraku. Argentyna eksportuje najwięcej do Wenezueli, a ostatnio poszerza swoje rynki zbytu m.in. o Chiny i RPA.


Tagi:
źródło: