| Autor: redakcja1

Produkcja, handel i spożycie drobiu w Polsce

Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w marcu 2014 r. wyprodukowały blisko 157 tys. ton mięsa drobiowego, a więc więcej o 10,5% niż przed miesiącem i o 6,1% niż przed rokiem - poinformował Grzegorz Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Produkcja, handel i spożycie drobiu w Polsce
W okresie pierwszych trzech miesięcy 2014 roku zakłady przemysłowe wytworzyły mięsa drobiowego więcej o 8,5%, a więc to przyrost o 36 tys. ton w odniesieniu do poprzedniego roku.
 
Z danych zebranych przez Dybowskiego wynika, że łącznie w styczniu i lutym tego roku wyeksportowano z Polski o 10,6%, a więc o niemal 9,5 tys. ton więcej mięsa drobiowego niż przed rokiem. Eksport stanowił zatem 32% przemysłowej produkcji drobiu. Dynamika wzrostu sprzedaży zagranicznej była tylko minimalnie słabsza w porównaniu z analizowanym okresem 2013 r. Natomiast import drobiu zmalał w tym samym czasie o blisko 10%.
 
W czwartym kwartale 2013 r. przeciętne miesięczne spożycie mięsa drobiowego w gospodarstwach domowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca było takie samo jak przed rokiem. Z kolei w całym 2013 r. zmniejszyło się średnio o 1% w relacji do roku poprzedniego, mimo zniżki ceny detalicznej kurcząt patroszonych o 0,5%.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!