Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Polska największym dostawcą drobiu na Ukrainę

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według ostatnich przypuszczeń zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu...

Według ostatnich przypuszczeń zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA/FAS), po spowolnieniu w 2015 r. produkcja mięsa kurcząt brojlerów na Ukrainie powróci do trendu wzrostowego. W 2016 r. wzrośnie o niespełna 5% do rekordowo wysokiego poziomu ponad 1 mln ton, a w 2017 r. będzie o 4% wyższa. Ponadto ekspansji wytwarzania sprzyjać będą niskie ceny zbóż po tegorocznych zbiorach.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Produkcja mięsa kurcząt brojlerów

W 2016 r. wiele dużych zakładów produkcyjnych zainwestowało w zwiększenie potencjału, a także unowocześniło istniejące gospodarstwa. W krajowym sektorze drobiu postępuje koncentracja produkcji, a 6 kluczowych producentów kontroluje ponad 93% rynku. Główny producent – MHP ma 61% udziału w całkowitym poziomie wytwarzania drobiu, a udział mniejszych producentów systematycznie maleje. W latach 2013-2015 spożycie mięsa łącznie na Ukrainie znacznie ucierpiało ze względu na spadek dochodów ludności.


Jak podkreśla, FAMMU/FAPA, mięso kurcząt pozostaje najtańszym źródłem białka zwierzęcego, stąd też zapotrzebowanie pozostaje stabilne. Jednak zakupy tańszych elementów i podrobów znacznie wzrosły. Przemysł drobiarski preferuje kierowanie swojej produkcji na Bliski Wschód, do UE i Afryki, zamiast na zaspokojenie popytu wewnętrznego. Jednocześnie lukę na rynku krajowym uzupełniają dostawy tanich podrobów z Polski i Niemiec. Warto zaznaczyć, że w ciągu pierwszych 5 miesięcy br. Polska była największym dostawcą drobiu na Ukrainę z 63% udziałem w całkowitym wolumenie importu (15,3 tys. ton). Kolejne miejsca zajęły Niemcy (6,1 tys. ton – 25% udział), Wielka Brytania (3%), Węgry (2%) i Litwa (1%).

W 2017 r. prognozuje się jednak ograniczenie importu mięsa kurcząt na Ukrainę. Ma być to spowodowane odbudową dochodów konsumentów i zwyżką zakupów droższych gatunków mięsa. Tym samym ukraiński wywóz mięsa kurcząt wzrośnie do rekordowo wysokiego poziomu 240 tys. ton, co pozwoli Ukrainie znaleźć się w gronie 15 największych eksporterów na świecie. Dominującym odbiorcą pod względem wolumenu w dalszym ciągu pozostanie Irak, a dostawy do UE będą miały największą wartość. W 2017 r. Ukraina być może znajdzie sposób na wykorzystanie unijnego kontyngentu taryfowego na import całych tuszek kurcząt. Największy producent – MHP otworzył zakład przetwórczy w Holandii i dzięki tej inwestycji ukraiński eksport do UE prawdopodobnie zwiększy się. Do tej pory unijna kwota taryfowa na całe tusze kurcząt nie była w pełni przez ukraińskich dostawców wykorzystywana.

 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Unijny eksport zbóż maleje
 • Unijny eksport zbóż maleje

  W tygodniu 7-13.02.2018 wyeksportowano poza UE tylko 81,9 tys. ton pszenicy miękkiej, 9,9 tys. ton mąki pszennej w ekwiwalencie ziarna, 27,9 tys. ton pszenicy durum, 116,8 tys. ton jęczmienia, 40,2...
 • Ceny jabłek w UE znacznie wyższe niż przed rokiem
 • Ceny jabłek w UE znacznie wyższe niż przed rokiem

  Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w Unii Europejskiej od początku sezonu 2017/2018 utrzymują się wysokie ceny jabłek.
 • Spadek eksportu mięsa indyczego z Polski
 • Spadek eksportu mięsa indyczego z Polski

  Z szacunków Banku BGŻ BNP Paribas wynika, że kontyngent eksportu mięsa i podrobów drobiowych łącznie w 2017 r. wzrósł o 10%, jednak w przypadku mięsa indyczego, które jest częścią...
 • play IV Kongres Rolnictwa RP
 • IV Kongres Rolnictwa RP

  Podczas IV Kongresu Rolnictwa RP w głównej mierze skupiono się na Afrykańskim Pomorze Świń (ASF), gospodarce łowieckiej, zagrażających czynnikach i problemach z jakimi boryka się branża...
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady
 • Ubój na użytek własny − będą nowe zasady

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwają prace nad uproszczeniem zasad dotyczących uboju na użytek własny.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl