Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu




Polska największym dostawcą drobiu na Ukrainę

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Według ostatnich przypuszczeń zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu...

Według ostatnich przypuszczeń zagranicznych służb rolnych Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa (USDA/FAS), po spowolnieniu w 2015 r. produkcja mięsa kurcząt brojlerów na Ukrainie powróci do trendu wzrostowego. W 2016 r. wzrośnie o niespełna 5% do rekordowo wysokiego poziomu ponad 1 mln ton, a w 2017 r. będzie o 4% wyższa. Ponadto ekspansji wytwarzania sprzyjać będą niskie ceny zbóż po tegorocznych zbiorach.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu






Produkcja mięsa kurcząt brojlerów

W 2016 r. wiele dużych zakładów produkcyjnych zainwestowało w zwiększenie potencjału, a także unowocześniło istniejące gospodarstwa. W krajowym sektorze drobiu postępuje koncentracja produkcji, a 6 kluczowych producentów kontroluje ponad 93% rynku. Główny producent – MHP ma 61% udziału w całkowitym poziomie wytwarzania drobiu, a udział mniejszych producentów systematycznie maleje. W latach 2013-2015 spożycie mięsa łącznie na Ukrainie znacznie ucierpiało ze względu na spadek dochodów ludności.


Jak podkreśla, FAMMU/FAPA, mięso kurcząt pozostaje najtańszym źródłem białka zwierzęcego, stąd też zapotrzebowanie pozostaje stabilne. Jednak zakupy tańszych elementów i podrobów znacznie wzrosły. Przemysł drobiarski preferuje kierowanie swojej produkcji na Bliski Wschód, do UE i Afryki, zamiast na zaspokojenie popytu wewnętrznego. Jednocześnie lukę na rynku krajowym uzupełniają dostawy tanich podrobów z Polski i Niemiec. Warto zaznaczyć, że w ciągu pierwszych 5 miesięcy br. Polska była największym dostawcą drobiu na Ukrainę z 63% udziałem w całkowitym wolumenie importu (15,3 tys. ton). Kolejne miejsca zajęły Niemcy (6,1 tys. ton – 25% udział), Wielka Brytania (3%), Węgry (2%) i Litwa (1%).

W 2017 r. prognozuje się jednak ograniczenie importu mięsa kurcząt na Ukrainę. Ma być to spowodowane odbudową dochodów konsumentów i zwyżką zakupów droższych gatunków mięsa. Tym samym ukraiński wywóz mięsa kurcząt wzrośnie do rekordowo wysokiego poziomu 240 tys. ton, co pozwoli Ukrainie znaleźć się w gronie 15 największych eksporterów na świecie. Dominującym odbiorcą pod względem wolumenu w dalszym ciągu pozostanie Irak, a dostawy do UE będą miały największą wartość. W 2017 r. Ukraina być może znajdzie sposób na wykorzystanie unijnego kontyngentu taryfowego na import całych tuszek kurcząt. Największy producent – MHP otworzył zakład przetwórczy w Holandii i dzięki tej inwestycji ukraiński eksport do UE prawdopodobnie zwiększy się. Do tej pory unijna kwota taryfowa na całe tusze kurcząt nie była w pełni przez ukraińskich dostawców wykorzystywana.

 

Google+


źródło:





Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0





Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Powrót gęsiny na polskie stoły
 • Powrót gęsiny na polskie stoły

  Ogólnopolską kampanię promującą gęsinę pod hasłem "Na świętego Marcina najlepsza gęsina" na rynku polskim wszczął region kujawsko-pomorski, któremu firmują Instytut Zootechniki w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.




Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl