| Autor: redakcja1

Spadek eksportu drobiu z UE (I-V 2014)

Według danych Komisji Europejskiej, w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2014 roku UE wyeksportowała do krajów trzecich blisko 552 tys. ton żywca, mięsa, podrobów i przetworów drobiu, a więc o 0,8% mniej niż w tym samym okresie 2013 roku – informuje FAMMU/FAPA.

Spadek eksportu drobiu z UE (I-V 2014)

Handel mięsem drobiowym


Z uwagi na jeszcze większy spadek importu, dodatnie saldo UE w handlu zagranicznym drobiem zwiększyło się jednak w skali roku o 5,3% do 225,3 tys. ton. W strukturze towarowej wolumenu wywozu dominowały produkty z kurcząt - 86% całego eksportu drobiu, których sprzedaż za granicę wzrosła o 0,8%. Zanotowano z kolei 13,1% zniżkę wywozu mięsa indyczego i żywego drobiu - spadek 3,5%. Wzrosła natomiast wysyłka mięsa kaczek o 15,2% i gęsiny o 4,8%.
 
Największe ilości drobiu poza UE tradycyjnie wyeksportowały: Francja, Holandia, Polska, Niemcy, Wielka Brytania i Belgia. Udział Polski w unijnym wywozie wyniósł 9%, a w ciągu roku wysyłki były większe o 11%.
 
Największymi odbiorcami unijnego drobiu w okresie od stycznia do maja tego roku były kraje afrykańskie – RPA i Benin, gdzie dostawy wzrosły w obrębie roku odpowiednio o 32% i 17%. Dostawy do Arabii Saudyjskiej, będącego głównym importerem unijnego drobiu w roku minionym, zmalały o 23%, a to za sprawą spadku dostaw od czołowego eksportera na ten rynek, czyli z Francji.
 
Zwiększyły się za to dostawy do Rosji o 7%, Hongkongu o 1,4% i Wietnamu o 29% i na Filipiny o 91%. Niższe niż przed rokiem były wysyłki do Ghany o 45%, na Ukrainę o 41%, do Jemenu o 15%, Zjednoczonych Emiratów Arabskich o 12% i Chin o 21%.
 
Import sektora drobiu z państw trzecich do UE w analizowanym czasie 2014 roku wyniósł ok. 327 tys. ton i był o 4,6% mniejszy niż rok wcześniej. Pozycję największego dostawcy drobiu na rynek unijny utrzymała Brazylia mająca 60% udziału w całkowitym przywozie, przy 2% rocznej zniżce kontyngentu wywozu. Import z Tajlandii, będącej drugim dostawcą drobiu na rynek unijny, zmalał natomiast o 11%.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!