| Autor: redakcja1

Wyprawa po złote runo

Ranniki zimowe, jedne z mniej znanych symboli wiosny, mają niezwykłą zdolność. Kwiaty tych najwcześniej kwitnących roślin runa leśnego wydzielają ciepło, tworząc tunel do światła.

Wyprawa po złote runo
Park w Radojewie swoją historią sięga do początków XIX wieku, kiedy był ozdobą pałacu letniego rodziny von Treskow. Założył go w stylu angielskim Peter Joseph Lenne, twórca przepięknych ogrodów królewskich w Poczdamie. Zadbał o najdrobniejsze szczegóły. Oczka wodne zaprojektowano kaskadowo, a na jednym ze wzgórz zbudowano romantyczną ruinę, przypominającą pozostałości zniszczonego gotyckiego zamku. Do dziś wzbudza ona zachwyt spacerowiczów, nadając temu miejscu wyjątkową atmosferę.
 
By do niej dotrzeć należy wspiąć się po jednym z niewielkich wzniesień usytuowanych po prawej stronie ścieżki. W przeszłości punkt ten spełniał również funkcje tarasu widokowego, z którego rozpościerał się widok na przeciwległy brzeg Warty i drugi pałac należący do von Tresków, a także klasztor w Owińskach.
 
Widokowa oś kompozycyjna była celowym zabiegiem zastosowanym przez Lenne'a w wielu punktach parku. W ten sposób z każdego miejsca właściciele posiadłości mogli podziwiać swoje włości oddalone o kilka kilometrów.
 
Przypuszcza się, iż to właśnie w tym okresie prawdopodobnie posadzono tutaj pierwsze ranniki. Ich geneza nie jest do końca znana, jednak musiała się do tego przyczynić ręka ogrodnika. W Polsce ranniki nie występują w stanie dzikim. To rośliny żyznych lasów południowej Europy - Francji czy Włoch.
 
Jedyne znane stanowiska w Polsce to takie zdziczałe efemerofity, pozostałości w starych parkach, ogrodach czy na cmentarzach. Ranniki z Radojewa znalazły optymalne warunki rozwoju, gdzie po tylu latach granica między parkiem a lasem dawno się zatarła.
 
Być może to właśnie ranniki są ostatnim żywym dowodem historii tego miejsca, porastając zbocza lasów, skrywających groby dawnych właścicieli.
 
Obecnie park należy do Nadleśnictwa Łopuchówko natomiast pałac do poznańskiego urzędu miasta. Ze względu na niezwykle walory przyrodnicze tego miejsca cały obszar został wyłączony przez leśników z użytkowania gospodarczego, jako ekosystem reprezentatywny.
 
Celem takiego zabiegu jest zachowanie siedlisk, pięknych drzewostanów, skrywających wiele gatunków fauny i flory, w tym tak niezwykłe i cenne na wagę złota ranniki. Park położony jest również w obszarze Natura 2000 „Biedrusko".


Tagi:
źródło: