Debata Rolna 2016

W dniu 1 kwietnia w Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze odbyły się obchody Jubileuszu XX-lecia Lubuskiej Izby Rolniczej, których ważnym elementem była Debata Rolna 2016.

Debata Rolna 2016

Jak zaznaczyli eksperci – łowiectwo to też gospodarowanie, nas nie można porównywać do Zachodu, gdzie własność i zwierzyna jest powiązana z własnością pól. Za największy problem R. Będkowski uznał brak metodyki szacowania szkody i należy pilnie opracować taką metodykę. Uświadomił również, iż szacowaniu podlegają również szkody jakościowe, a nie tylko ilościowe.
 

Temat wzbudził szeroką dyskusję, ale i szczegółowe zapytania, głos zabierali delegat Marek Grabia o problem z martwym dzikiem na polu – w odp. koło nie może żądać od rolnika usunięcia go na koszt rolnika. O problemy z szacowaniem wypowiadali się Andrzej Anklewicz i Ireneusz Kowal.
 

Gorącym tematem w dyskusji jak zawsze był obrót ziemią rolną oraz w przeddzień Debaty uchwalona ustawa wstrzymująca sprzedaż ziemi z zasobów ANR na 5 lat. Tu zdania były podzielone - jedni rolnicy uważali, iż to ograniczenie sprzedaży dla osoby spoza rolnictwa uderza w ich prawa, drudzy pozytywnie odnosili się, co do uregulowań chroniących grunty rolnicze. Podobne uregulowania chroniące ziemię rolną są również stosowane w innych krajach UE. Przez następne 5 lat główną formą zagospodarowania ziemi rolnej z ANR będzie dzierżawa wieloletnia, która przez to umożliwi jej pierwokup. Delegat Andrzej Pawelec cieszy się z uchwalenia ustawy ze względu na spekulacje gruntami, jednak niespodzianką były ostatnie poprawki o dostępie do nabywania ziemi przez kościół.

Czesław Karczmar skrytykował ustawę, że uderzy w małe gospodarstwa a poza tym formalnie skomplikuje obrót między rolnikami, gdzie to ANR będzie miała prawo odkupu. W podsumowaniu Debaty prezes S. Myśliwiec nie krył rozczarowania za brak udziału lubuskich parlamentarzystów, jednocześnie podziękował za liczny udział rolników, prezesów sąsiednich Izb oraz przedstawicieli instytucji okołorolniczych.



Tagi:
źródło: