Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rada Ministrów UE o negocjacjach handlowych w zakresie żywności i sytuacji na rynkach rolnych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej dyskusja dotyczyła negocjacji...

Podczas ostatniego posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej dyskusja dotyczyła negocjacji handlowych UE w zakresie produktów rolno-żywnościowych oraz sytuacji na rynkach rolnych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Minister Krzysztof Jurgiel w swoim wystąpieniu powiedział, że przygotowany raport Komisji Europejskiej wskazuje na negatywne skutki prowadzonych negocjacji umów handlowych z poważnymi światowymi eksporterami produktów rolnych dla poziomu produkcji i cen szeregu ważnych sektorów rolnych w UE.
 
W zakresie zapowiadanych negocjacji handlowych z Nową Zelandią poważne zaniepokojenie Polski budzą doniesienia o zamiarach KE szybkiego tempa negocjacji umowy handlowej z tym krajem. Sektor mleczarski N. Zelandii stanowi poważną konkurencję dla mleczarstwa UE. W ostatnich latach Nowa Zelandia zanotowała wzrost produkcji mleka o 22%, podczas gdy UE tylko o 7%.
 
Biorąc pod uwagę silną pozycję sektora mleczarskiego N. Zelandii  jak również nasilające się sytuacje kryzysowe w sektorze mleczarskim w UE – minister uważa, że zasadne byłoby wyłączenie sektora mleczarskiego z liberalizacji w ramach planowanej umowy (FTA) z Nową Zelandią.
 
Odnosząc się do innych prowadzonych negocjacji handlowych należy wg Ministra rozważyć wyłączenie z mięsa wołowego oraz cukru z preferencji dla Mercosuru oraz mięsa drobiowego dla USA.
 
Podczas omawiania tego punktu, ministrowie rolnictwa apelowali do KE  o uwzględnienie sektorów wrażliwych w negocjacjach handlowych z Nową Zelandią, Mercosourem, USA i Japonią.
 
Odnosząc się do oceny realizacji tzw. pakietu mlecznego minister K. Jurgiel stwierdził, że Polska jest za przedłużeniem funkcjonowania pakietu po roku 2020, przy czym przyjęte rozwiązania nie mogą zakłócać działania dobrze funkcjonujących struktur organizacyjnych w państwach członkowskich, takich jak spółdzielnie mleczarskie w Polsce. Minister podkreślił, że poprzez instrumenty zawarte w pakiecie powinna zostać wzmocniona pozycja producentów mleka i przetwórców w stosunku do sieci handlowych, co jest zgodne z zaleceniami raportu Grupy Zadaniowej ds. Rynków Rolnych powołanej przez komisarza Hogana. Pakiet powinien umożliwić stworzenie takiej struktury rynku mleka, która pozwali na samodzielne przeciwdziałanie ewentualnym kryzysom, bez konieczności uruchamiania specjalnych środków z budżetu UE.
 
Poza tym, minister Jurgiel  spotkał się z Komisarzem ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności V. Andriukaitisem, w trakcie którego omówiono kwestie afrykańskiego pomoru świń (ASF) oraz stanu zaawansowania prac nad wnioskami w sprawie substancji zaburzających funkcjonowanie układu endokrynnego.
 
Ponadto minister Krzysztof Jurgiel wziął udział w roboczym spotkaniu 17 ministrów rolnictwa, na którym omawiano możliwe rozwiązania prawne służące wzmocnieniu pozycji rolnika w łańcuchu dostaw żywności i przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom handlowym na poziomie UE.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Produkcja i handel drobiem
 • Produkcja i handel drobiem

  Zakłady przemysłu drobiarskiego zatrudniające 50 i więcej stałych pracowników, w lutym 2018 r. wyprodukowały 194 tys. t mięsa drobiowego, a więc to mniej o 10% niż przed miesiącem i o 1% niż...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE
 • Posiedzenie Rady Ministrów Rolnictwa UE

  Minister Krzysztof Jurgiel uczestniczył w posiedzeniu Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Luksemburgu.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl