| Autor: redakcja1

Rynek warzyw i owoców w Chorwacji

W dniu 1 lipca 2013 roku do państw Unii Europejskiej dołączył nowy kraj członkowski – Chorwacja. Hasłem promującym nowe, chorwackie członkostwo jest „Unia Europejska jest teraz bogatsza o 1244 wyspy” - informuje FAMMU/FAPA.

Rynek warzyw i owoców w Chorwacji
Ten kraj nad Adriatykiem oferuje 1777 km wybrzeża, a wzdłuż niego ponad tysiąc malowniczych wysp i wysepek, a słoneczny klimat, dobre drogi i połączenia lotnicze przyciągają do Chorwacji rekordowe liczby turystów.
 
Z punktu widzenia sytuacji na chorwackim rynku owoców i warzyw nie jest to zbyt znaczący producent, a już na pewno w żaden sposób nie wpłynie on znacząco na zmianę sytuacji popytowo-podażowej na unijnym, dotychczasowym rynku ogrodniczym. Co ciekawe, otóż Chorwacja posiada doskonałe warunki do uprawy owoców i warzyw, ale większość tych produktów importuje, ponieważ krajowa produkcja nie pokrywa zapotrzebowania rynku.
 
Jedynie w obrębie produkcji mandarynek Chorwacja posiada nadwyżki, które są eksportowane na rynek europejski. Poza granice wysyłane są niewielkie ilości jabłek, chociaż ich niedobór na rynku krajowym wynosi 30%. Kraj ten jest przede wszystkim sporym producentem ziemniaków, których zbiory szacowane są corocznie na poziomie 350 tys. ton. Natomiast spośród innych warzyw, zbiory kapusty, pomidorów czy cebuli i czosnku oscylują w granicach 30-40 tys. ton. Wśród owoców w produkcji dominują jabłka - około 100 tys. ton oraz mandarynki – około 55 tys. ton, a także śliwki – około 40 tys. ton.
 
Jak wynika z najnowszych danych, w roku 2011 Chorwacja zaimportowała z państw unijnych około 3,2 tys. ton świeżych warzyw o wartości 2,9 mln euro oraz 21,2 tys. ton owoców świeżych o wartości niemal 10 mln euro. Najwięcej do tego kraju trafiło unijnych jabłek i gruszek – łącznie ponad 11,5 tys. ton oraz niemal 4 tys. ton owoców cytrusowych.
 
W tym samym czasie poprzedniego roku Chorwacja do państw unijnych wyeksportowała 71,2 tys. ton świeżych warzyw o wartości 47,6 mln euro oraz 82,3 tys. ton świeżych owoców za kwotę 61,6 mln euro. W eksporcie do Unii Europejskiej dominowały głównie cytrusy - niecałe 40 tys. ton oraz ziemniaki świeże - ponad 17,4 tys. ton, a także spore ilości jabłek - ponad 14 tys. ton i cebuli oraz czosnku - ponad 13 tys. ton.
 
W przypadku wymiany handlowej między Polską a Chorwacją na rynku owoców i warzyw – w całym minionym roku Polska wyeksportowała w tym kierunku jedynie 2,3 tys. ton świeżych owoców, a w przypadku produktów przetworzonych było to 7,5 tys. ton przetworów warzywnych i 1,5 tys. ton owocowych. Z Chorwacji import produktów ogrodnictwa praktycznie nie istnieje – w całym minionym roku było to zaledwie około 700 ton przetworów owocowo-warzywnych.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!