| Autor: redakcja1

Są już dostępne jabłka z tegorocznych zbiorów

Są już pierwsze tegoroczne jabłka odmian Papierówka, Early Geneva (czerwona papierówka) i Piros. Jabłka, w ofercie hurtowej, sprzedawane są w cenie od 2,5 do 3 złotych za kilogram.

Są już dostępne jabłka z tegorocznych zbiorów
To prawie dwukrotnie więcej niż rok temu. Dostawy malin,  podobnie jak w minionym tygodniu, spore i jest znacznie taniej niż w minionym roku. Podaż krajowych śliwek nie są imponująca, ale ceny już tak.
 
W porównaniu z minionym rokiem (29 tydzień roku) ceny śliwek wielkoowocowych są prawie dwukrotnie wyższe.  Cacańska Rana  i Katinka w cenie hurtowej od 5 do 7 zł (skrzynki 20 kg) . Odmiany o średniej wielkości owoców: Opal i Herman od 3 do 4 zł, co w porównaniu z minionym rokiem jest 150% drożej. Jak wiemy przyczyną takich cen jest mała podaż owoców wskutek przemarznięcia kwiatów i mała ilość owadów zapylających w czasie kwitnienia sadów. Wsparciem dla smakoszy śliwek jest sprowadzana z Węgier i Serbii Lepotika w cenie od 3,5 do 4 zł za kilogram, w ofercie hurtowej. Są polskie brzoskwinie, ale dostawy niewielkie, a ceny o 50% wyższe w porównaniu z minionym rokiem. Owoce sprzedawane są na Rynku Hurtowym Bronisze w cenie od 3 do 5 zł za kg, ale sprowadzane z Hiszpanii są tańsze. Maksymalna cena w ofercie hurtowej nie przekracza 3,7 zł za kg. Spore są dostawy malin, które są  o ¼ tańsze w porównaniu z 2016 rokiem. Ceny na Rynku w Broniszach od 7 do 13 zł za kilogram. Ceny truskawek utrzymują się na stałym poziomie, a porównując do cen sprzed roku są na podobnym poziomie. W zależności od odmiany i wielkości owoców ceny wahają się od 5 do 11 zł za kilogram. Ceny wiśni  „doganiają” truskawki – od 5,75 do 9 zł za kilogram, bo dostawy tych owoców są małe. W porównaniu do minionego roku ceny są o 200% wyższe.
 
Możemy liczyć na bezproblemowe zakupy porzeczek. Zainteresowaniem sklepów cieszą się porzeczki czarne w cenie od 2,5 zł za kilogram. Sporo jest także porzeczek czerwonych i białych, 6-7 zł za kg. Z każdym rokiem przybywa plantacji borówek amerykańskich i wzrasta podaż owoców, co przekłada się na obniżanie się cen. Teraz owoce borówki amerykańskiej sprzedawne są w cenie 12-16 zł za kg.
 
Kalafiory, ogórki i pomidory są tanie
 
Dobrą informacją jest, że w porównaniu z ubiegłym rokiem odnotowano prawie dwukrotny spadek cen kalafiorów.  Teraz na Rynku w Broniszach cena maksymalna za sztukę to 2,75 zł. Dla przypomnienia, w ubiegłym roku  kapustne zostały zaatakowane przez szkodniki i dostawy tego warzywa były małe. Taniej zapłacimy także za ziemniaki, cebulę, brokuły. Bez zmiany, w porównaniu do roku poprzedniego, jest cena bobu. Kilogram w ofercie hurtowej jest w cenie od 4,5 do 5 zł. Młoda kapusta, w zależności od podaży w danym dniu i wielkości główki w cenie od 1,75 do 3,5 zł. Szpinak, którego dostawy, w ostatnim czasie, wzrosły jest w cenie od 7,5 do 11 zł za kilogram. To nieznacznie drożej w porównaniu do ceny sprzed roku. Tanie są młode ziemniaki. W hurcie (worki 15 kg) tylko 6 zł  do 8 zł za worek czyli już od  40 groszy za kilogram. Bardzo tania jest fasolka szparagowa ceny hurtowe już od 2 zł. Jest już polska papryka, pochodząca z upraw tunelowych, w cenie od 6 do 7 zł za kilogram (opakowania po 5 kg). Dostawy krajowych warzyw są duże, bowiem w ostatnich tygodniach ciepła pogoda wpłynęła na przyspieszenie dojrzewania.


Tagi:
źródło: