| Autor: redakcja1

Warzywa z upraw polowych są gorszej jakości ze względu na susze

W II dekadzie lipca b.r. ceny większości warzyw z upraw polowych są wyższe w porównaniu z cenami z lipca 2014 r. Teraz część warzyw pochodzi jeszcze spod osłon i one są tańsze w porównaniu z cenami z ubiegłego roku. Warzywa z upraw polowych zaczynają mieć niższą jakość, właśnie ze względu na susze, jakie dotknęły wiele upraw.

Warzywa z upraw polowych są gorszej jakości ze względu na susze

Ceny warzyw

Na Rynku Hurtowym Bronisze wyższe ceny osiągają: cebula, kalafiory, kapusta, marchew, pietruszka, ogórki gruntowe, szpinak i ziemniaki. W porównaniu z minionym rokiem tańsze są pomidory (pochodzące z upraw pod osłonami) oraz cukinie. Papryka jest w cenie porównywalnej z 2014 rokiem. 
 
Cebula w ofercie hurtowej sprzedawana jest na Rynku w Broniszach w cenie od 1,00 zł do 1,30 zł za kilogram (opakowania po 10 kg). W porównaniu do 2014 roku wzrost ceny wynosi do 25%. Pietruszka jest prawie 3 razy  droższa w porównaniu z minionym rokiem (6,00 – 8,00 zł/kg), ziemniaki - wzrost o 80% ( teraz odmiana Irys i Irga  w cenie hurtowej od 90 groszy do 1,5 zł za kilogram, w workach po 15 kg).

Ceny owoców

Jak narazie susza nie odbiła się w widoczny sposób na  cenach krajowych owoców. Porównując II dekadę lipca 2014 r. z II dekadą lipca 2015 r. borówki amerykańskie są droższe około 20%. Teraz cena hurtowa kilogram owoców waha się od 13 do 18 zł. Krajowe morele są  od 10% do 20% droższe i w Broniszach sprzedawane są w cenie pomiędzy 2,50 a 3,50 zł za kilogram (opakowania po 15 kg). Wiśnie są w cenie takiej jak rok temu od 2 do 3 zł za kilogram. Czereśni jest jeszcze sporo, ceny takie jak tydzień temu od 5,00 do 10 zł za kilogram. Bardzo mało jest leśnych jagód, a brak tych owoców spowodowany jest suszą w lesie.
 
Drożeją truskawki, które w ofercie handlowej będą do września, ale te które teraz trafiają na Rynek w większości nie pochodzą już z głównego zbioru. Ceny truskawek bardzo zróżnicowane od 5,00 zł nawet do 10,00 zł za kilogram. Warto zatem o tej porze kupować już inne owoce, których w ofercie nie brakuje. Są już krajowe brzoskwinie w cenie hurtowej od 2,00 zł do 3,00 zł (opakowania po 15 kg). Są śliwki wielkoowocowe np. Cacańska Rana – cena kilogram waha się od 3 do 5 zł. Śliwki odmian drobnych są już po 1 zł za kilogram.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!