| Autor: redakcja1

W tym roku zapowiadają się wysokie plony owoców

Tegoroczna aura sprzyja kwitnieniu drzew i krzewów owocowych. Na Mazowszu jest już po kwitnieniu czereśni, a pogoda była korzystna dla oblotów pszczół. Podobnie w województwie łódzkim.

W tym roku zapowiadają się wysokie plony owoców
 - Towaru powinno być dużo, jednak jakość może być zróżnicowana. Ponieważ wiosna przyszła dość gwałtownie, na części plantacji nie zdążono przeprowadzić wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych (np. cięcia). Ostateczną opinię co do wielkości plonów będzie można wydać po opadzie zawiązków w czerwcu (opad świętojański) – mówi sadownik Grzegorz Pagacz.  

W niektórych rejonach sadowniczych problemem może być mała liczba pszczół. Ze względu na nieprzestrzeganie okresów karencji przy opryskach sporo tych owadów ulega zatruciu. Liczba rodzin pszczelich spada, alarmują pszczelarze. Szacuje się, że obecnie liczna rodzin pszczelich w Polsce wynosi 1,55 miliona. Większość pasiek liczy od 20 do 50 pni. Sadownicy chcąc zapewnić pełne zapylenie  przywożą ule do sadów. Pasieki sprowadzane są m.in. z lubuskiego, podkarpackiego, warmińsko-mazurskiego. W tych województwach najwięcej jest rodzin pszczelich.

 
W pełni kwitnienia są teraz grusze i wiśnie. Gruszek nie powinno zabraknąć, o ile w tym roku nie będzie gwałtownego spadku temperatury przy „trzech ogrodnikach” (11-13 maja) – szacują sadownicy. Na plantacjach agrestu już tworzą się zawiązki. W 1/3 sadów jabłoniowych rozpoczęło się kwitnienie. Dobra wiadomość dla amatorów truskawek – plantacje przezimowały b. dobrze, a ciepła i słoneczna pogoda sprzyja dobremu kwitnieniu. Krzewinki spod włókniny kwitną już w wielu rejonach, ale także plantacje polowe zaczynają wchodzić w fazę kwitnienia.
 
Ceny jabłek z ubiegłorocznych zbiorów są wysokie. Za jabłka przesortowane, w klasie I, z przeznaczeniem na eksport, sadownicy otrzymują nawet do 2,20 zł za kilogram,. Na Rynku w Broniszach ceny hurtowe jabłek wahają się od 2 do 4,5 zł za kilogram, w zależności od odmiany. Oznacza to, że jest drożej od 50% do 150% w porównaniu z cenami sprzed roku. Sporym zainteresowaniem sklepów cieszą się sprowadzane z Grecji truskawki, w cenie hurtowej od 10 do 17 zł.
 
Czas na szparagi
 
Wybór warzyw nowalijkowych jest już pełny. Duże są dostawy szparagów zielonych i białych. W ofercie hurtowej Rynku w Broniszach kilogram sprzedawany jest w cenie od 14 do 22 zł (droższe są białe). Szparagów jest sporo bowiem pogoda sprzyja ich uprawie. Zarówno jedne jak i drugie warzywa to ten sam gatunek, różnią się jedynie sposobem uprawy. Jest już polska kalarepa w cenie około 3 zł za sztukę, rabarbar w cenie 7-8 zł/kg. Tanieje sałata, a także  pomidory czerwone. Cena za opakowanie 6 kg waha się od 26 do 32 zł.
 
Drożeje natomiast ubiegłoroczna marchew, która teraz sprzedawana jest w cenie od 1,8 do 2,5 zł za kilogram.


Tagi:
źródło: