| Autor: mikolaj

Wzmożony ruch w hurtowej sprzedaży owoców i warzyw. Ceny wyższe niż rok temu

W ostatnich dniach przed Świętami obserwuje się wzmożony ruch na hurtowym rynku produktów ogrodnictwa. Większość konsumentów kupuje warzywa i owoce tuż przed Wigilią, a ich ceny podobnie jak w poprzednich miesiącach są wyższe w porównaniu z cenami sprzed roku.

Wzmożony ruch w hurtowej sprzedaży owoców i warzyw. Ceny wyższe niż rok temu
Droższe warzywa i owoce są wynikiem bardzo niekorzystnych tegorocznych warunków wegetacyjnych. Jednakże zarówno owoców jak i warzyw z produkcji krajowej i z importu jest na Rynku Hurtowym w Broniszach pod dostatkiem.

Ceny warzyw

Ceny hurtowe za kalafiory polskiej produkcji od 2 do 3 zł za sztukę, brokuły w podobnej cenie. Kapusta kwaszona w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach od 2,60 zł do 3,50 zł za kilogram, co porównując z 2014 rokiem jest dwukrotnie drożej. Także dwa razy tyle co w minionym roku zapłacimy za marchew, cebulę i buraki. Cebula w cenie hurtowej od 0,95 zł do 1,30 zł za kilogram (w workach 10 i 15 kg).

Ceny owoców

Wzrost widać także w cenach owoców, tak krajowych jak i importowanych. Ceny hurtowe krajowych jabłek wzrosły tylko o 25% do 50% , w zależności od odmiany. Oferta hurtowa na świeże jabłka waha się od 80 groszy za kilogram do 1,33 zł za kilogram (w zależności od klasy jakości i odmiany. Najdroższe są odmiany Gala, Golden Delicius i Empire w cenie do 2 zł za kg.

Mak w opakowaniach po 10 kg, jest w Broniszach w cenie jednostkowej 9 zł/kg, ale już produkt konfekcjonowany w opakowaniach jednokilogramowych, o 3 zł drożej. Tu cena jest porównywalna z minionym rokiem. Olej rzepakowy w cenie 20 zł za litr (w butelkach po 250 ml) jest o ¼ droższy w porównaniu z ceną sprzed roku. Cytrusy też droższe, ale różnice cen mniejsze. Jest drożej od 10% do 25%. I tak cytryny (po 10 kg w opakowaniu) są w ofercie Rynku w Broniszach w cenie od 4,50 do 7 zł za kilogram. Mandarynki od 3 do 7 zł/kg, a pomarańcze od 2,60 zł (odmiany drobne) do 5 zł za odmiany duże, importowane z Hiszpanii.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!