| Autor: redakcja1

UE: Ceny baraniny zbliżone do ubiegłorocznych

W 2015 r. ceny owiec i jagniąt w Unii Europejskiej oscylują wokół poziomów zeszłorocznych - poinformowała Danuta Zawadzka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

UE: Ceny baraniny zbliżone do ubiegłorocznych

Ceny baraniny

W I kwartale zarówno ceny owiec jak i jagniąt były większe od cen sprzed roku odpowiednio o 17% i 10%. Zwyżka cen miał miejsce we wszystkich miesiącach kwartału.

 

W II kwartale sytuacja się odmieniła. Ceny wyższe niż rok wcześniej wystąpiły tylko w kwietniu, a w maju i w czerwcu odnotowano ich spadek, znacznie głębszy w odniesieniu do owiec ciężkich. W wyniku czego średnia cena jagniąt była o 0,5% większa niż rok wcześniej, w tym w maju mniejsza o 1%, a w czerwcu o 2%.

 

Z danych zebranych przez Zawadzką wynika, że przeciętna kwartalna cena owiec ciężkich była z kolei niższa o 4%, w tym w maju o 6%, a w czerwcu o 9%. Rosnąca stopa zniżki tych cen mogła w obu przypadkach przemawiać za tym, że dotychczasowy trend wzrostowy przekształca się w tendencję spadkową.

 

Tymczasem w dwu pierwszych miesiącach III kwartału sytuacja się zróżnicowała. Ceny jagniąt zaczęły ponownie wzrastać. W lipcu ich średnia cena w UE-28 wyniosła 587 EUR/100 kg wagi poubojowej, a w sierpniu 612 EUR.

 

Ceny te były większe niż w analogicznych miesiącach 2014 roku odpowiednio o 1,1% i 3,8%. W dodatku wydaje się, że rosnąca stopa może sygnalizować powrót do trendów zwyżkowych.

 

Jak wskazuje Danuta Zawadzka, ceny owiec ciężkich wprawdzie dalej maleją, ale stopy ich spadku są coraz niższe, co może zapowiadać nadchodzący wzrost cen w obrębie roku. W lipcu przeciętna cena owiec ciężkich w UE-28 wyniosła 482 EUR/100 kg, a w sierpniu 477 EUR. Ceny te były mniejsze niż przed rokiem o 5% i 1%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!