| Autor: redakcja1

Bez alternatywy dla śruty sojowej?

Jak zauważa Wielkopolska Izba Rolnicza, Ustawa Paszowa z 22 lipca 2006 r. (DZ.U. Nr 144, poz. 1045), artykuł 15, wprowadza „zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie modyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego”. Dotychczas dwukrotnie nowelizowano ustawę przesuwając termin jej wejścia w życie, ostatecznie na dzień 1 stycznia 2017 r.

Bez alternatywy dla śruty sojowej?
Śruta arachidowa, śruta słonecznikowa, gluten kukurydziany, suszony wywar gorzelniany
Są też wysokobiałkowe materiały paszowe pochodzące w przeważającej mierze z importu, mogące stanowić uzupełnienie śruty sojowej w mieszankach paszowych dla zwierząt takie jak: śruta arachidowa, śruta słonecznikowa, gluten kukurydziany, suszony wywar gorzelniany (35% białka ogólnego), mączka rybna, drożdże pastewne.
 
Śruta arachidowa ma zbliżony poziom białka do śruty sojowej. Jest to jednak białko ubogie w aminokwasy egzogenne. Co prawda nie zawiera substancji antyodżywczych, jakkolwiek może w niej występować aflatoksyna B1 powstająca w wysokiej temperaturze i wilgotności powietrza krajów, w których uprawiane są orzeszki ziemne.
 
Śruta słonecznikowa otrzymywana jest z nasion słonecznika o różnym stopniu odłuszczenia i odtłuszczenia, stąd jej wartość pokarmowa jest zmienna i silnie zróżnicowana. Ze względu na znaczną zawartość włókna, w tym pektyn i arabinoksylanów, śruta słonecznikowa charakteryzuje się gorszą od soi przyswajalnością aminokwasów.
 
Gluten kukurydziany to materiał paszowy pozyskiwany z odolejonych kiełków kukurydzy przeznaczonej do produkcji skrobi. Gluten zawiera około 68,0% białka ogólnego. Posiada wysoką zawartość lizyny i metioniny. Import tego surowca otrzymanego z roślin non-GMO przy znaczącym wzroście upraw kukurydzy GMO na świecie może okazać się kosztowny.
 
Suszony wywar kukurydziany zawiera około 35% białka ogólnego. Zagrożeniem podczas stosowania wywaru w żywieniu zwierząt jest skażenie wywaru gorzelnianego toksynami pleśniowymi występującymi w zbożach, w tym w kukurydzy poddawanej przetwarzaniu na alkohol.
 
Mączka rybna to atrakcyjna pasza białkowa zawierająca 60-70% tego składnika. Nie zaleca się jednak przekraczania je udziału w mieszankach paszowych ze względu na możliwość wystąpienia posmaku rybiego w jajach i mięsie, związanego z odkładaniem długołańcuchowych kwasów tłuszczowych mączki rybnej w tych produktach.
 
Drożdże podobnie jak śruta sojowa ma wysoką zawartość białka bogatego w lizynę, a uboższe w argininę, stąd zaleca się stosowanie tego aminokwasu, także metioniny, jako dodatku paszowego w mieszankach o znacznej zawartości drożdży. Czynnikiem ograniczającym stosowanie drożdży w żywieniu zwierząt są kwasy nukleinowe w nich zawarte, prowadzące do tworzenia się dużej ilości kwasu moczowego, a tym samym kamicy moczanowej.
 
W ocenie WIR, z punktu widzenia wartości żywieniowej nie ma zatem możliwości całkowitego zastąpienia śruty sojowej innymi źródłami białka paszowego zwłaszcza u brojlerów oraz prosiąt i warchlaków.
 
Szkody i zagrożenia ekonomiczne wynikające z ograniczenia w Polsce produkcji pasz przemysłowych oraz produkcji mięsa i przetworów – głownie drobiowych, odbiją się negatywnie na gospodarkę rolno-żywnościową oraz ekonomikę ogólnogospodarczą. Problem żywności GMO można rozwiązywać stopniowo bez wprowadzania tak ostrych restrykcji, które w nieodwołalny sposób mogą zniszczyć polski sektor trzody chlewnej i drobiarski.


Tagi:
źródło: