Będą wyższe ceny świadectw zdrowia zwierząt?

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych oprotestował projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie sposobu ustalania i wysokości opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, sposobu i miejsc pobierania tych opłat oraz sposobu przekazywania informacji w tym zakresie Komisji Europejskiej.

Będą wyższe ceny świadectw zdrowia zwierząt?
Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 31 maja 2016 w roku 2015 w stosunku do 2014 r. wyniósł 97,2 (spadek cen o 2,8 %).
 
Tym bardziej, że w ostatnim czasie na gospodarstwa utrzymujące zwierzęta nałożono dość dużo nowych, kosztownych wymogów do spełnienia związanych z wprowadzonymi przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi programami zwalczania chorób zakaźnych w tym afrykańskiego pomoru świń i grypy ptasiej.
 
Tak, więc obciążanie hodowców dodatkowymi kosztami jest nieuzasadnione, w szczególności, że wiele z tych wymogów zostało wprowadzonych w kontekście walki z ASF, choroby zwalczanej z urzędu.
 
Zgodnie z art. 57 ust 4 ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. 2014r 1539 z późn. zm.) koszty realizacji programów, a więc wydatki z tego tytułu ponoszone przez rolników powinny być pokrywane z budżetu państwa.
 
Mając powyższe na względzie, KRIR domaga się o zmiany treści rozporządzenia z dnia 27 października 2016 (Dz U. 2016. 1770) zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, w którym nakazano w związku z programem zwalczania ASF, zaopatrywanie przesyłek trzody chlewnej na terenie kraju w świadectwa zdrowia, aby koszty ich wystawiania wraz z badaniem klinicznym pokrywane były z środków budżetu państwa.
 
Należy zauważyć, że wprowadzenie w obrocie konieczności, w całym kraju, a nie tylko jak dotychczas w obszarach objętych ograniczeniami, badania klinicznego świń na 24 godz. przed wysyłką, nie zmniejszy zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa ASF.
 
Natomiast, co do wprowadzenia opłat w kierunku badania włośni w wysokości 20 zł od zwierzęcia uważamy, iż w przypadku badania nutrii powinno to być za badanie zbiorcze, gdyż wartość mięsa z jednej sztuki jest niższa niż cena badania.


Tagi:
źródło: