KRIR przekazała uwagi do projektu ws. płatności dla rolników z systemu małych gospodarstw, którzy przekazali swoje gospodarstwo

Samorząd rolniczy przekazał uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty oraz zwrotu pomocy finansowej w ramach poddziałania „Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

KRIR przekazała uwagi do projektu ws. płatności dla rolników z systemu małych gospodarstw, którzy przekazali swoje gospodarstwo

Innym warunkiem otrzymania pomocy jest kwestia wielkości gospodarstwa po przejęciu gruntów w ramach tej płatności. W tym działaniu powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie przejmującej osoby po przejęciu gruntów rolnych, ma być równa co najmniej średniej powierzchni gruntów rolnych w gospodarstwie rolnym w kraju, a w przypadku gdy gospodarstwo rolne jest położone w województwie, w którym średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie jest większa niż średnia powierzchnia gruntów rolnych w gospodarstwie w kraju, ma ono osiągnąć wielkość średniej w województwie. Zarząd KRIR zwrócił uwagę na to, że w przypadku gospodarstw będących w systemie dla małych gospodarstw osiągnięcie większej powierzchni gospodarstwa na poziomie średniej wojewódzkiej przy łączeniu dwóch małych gospodarstw może być niewykonalne. Zasadnym zatem było by przyjęcie jednolitych przepisów w tym zakresie dla wszystkich działań dla małych gospodarstw w zakresie PROW 2014-2020 tak aby umożliwić większej ilości gospodarstw skorzystanie z działań dla nich przeznaczonych. W projektowanym rozporządzeniu określono także warunek dotyczący gruntów rolnych branych pod uwagę przy ustalaniu powierzchni gruntów gospodarstwa przejmującego.


Przepisy stanowią, że mogą one być przedmiotem dzierżawy z ZWRSP na czas nie krótszy niż 6 lat. Dla modernizacji z kolei jest to 7 lat, dla młodego rolnika 5 lat. Również w kontekście nowopowstających przepisów dotyczących dzierżawy gruntów rolnych z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa zasadnym jest aby przepisy były jednolite w kwestii długości dzierżawy z Zasobu Agencji, która warunkuje możliwość otrzymania środków w ramach poszczególnych działań z PROW 2014-2020. Jednolite przepisy w tym zakresie były by ułatwieniem i dla Agencji Nieruchomości Rolnych przy wydawaniu zaświadczeń potencjalnym beneficjentom a przede wszystkim dla potencjalnych beneficjentów chcących skorzystać ze środków dostępnych w ramach różnych programów PROW 2014-2020.



Tagi:
źródło: