| Autor: redakcja1

Rynek produktów mleczarskich. Zmalała konsumpcja mleka pitnego, wzrosła serów dojrzewających i topionych

W 2015 r. zaszły kolejne zmiany w strukturze spożycia produktów mleczarskich w polskich gospodarstwach domowych. Zmalała konsumpcja mleka pitnego przy zwyżce spożycia serów dojrzewających i topionych – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.

Rynek produktów mleczarskich. Zmalała konsumpcja mleka pitnego, wzrosła serów dojrzewających i topionych
Jak wynika z badań budżetów gospodarstw domowych GUS, w 2015 r. w porównaniu z rokiem poprzednim, średnia konsumpcja mleka pitnego obniżyła się o 3,4% i wyniosło 3,15 litra miesięcznie na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Co ciekawe spożycie mleka pitnego spadło, mimo że jego średnie ceny detaliczne w 2015 r. były o 3,7% mniejsze od notowanych w 2014 r. Oznacza to, że mleko stosunkowo potaniało wobec pozostałych produktów żywnościowych, których zniżka cen w 2015 r. wyniosła 1,8%.
 
Konsumpcja serów dojrzewających i topionych wzrosła z kolei o 2,6% do 0,40 kg miesięcznie na osobę. Spożycie tych produktów jest silnie uzależnione od poziomu dochodów. W I grupie kwintylowej, która obejmuje 20% populacji o najmniejszych dochodach, konsumpcja serów dojrzewających i topionych w 2015 r. wyniosła 0,29 kg na osobę miesięcznie i była o prawie połowę niższa niż w V grupie kwintylowej, tj. obejmującej 20% populacji o największych dochodach, w której poziom spożycia wyniósł 0,55 kg na osobę.
 
Niemniej jednak, 6-proc. spadek cen serów dojrzewających i topionych w 2015 r. sprawił, że stały się one bardziej dostępne dla konsumentów o najniższych dochodach. W 2015 r. w I grupie kwintylowej zwiększenie się spożycia serów dojrzewających i topionych wyniosło aż 11,5%, podczas gdy w grupie o najwyższych dochodach jedynie 1,9%.
 
Konsumpcja twarogów i jogurtów pozostała na takim samym poziomie jak w 2014 r. Oprócz mleka pitnego o 2,8% zmalało spożycie śmietany.
 
Z badań budżetów gospodarstw domowych wynika, że w 2015 r. wydatki nominalne na mleko i jego przetwory zmniejszyły się wobec 2014 r. o 3,7% i wyniosły 29,57 zł miesięcznie na osobę. Uwzględniając jednak 3,1-proc. obniżkę cen tych produktów, to popyt w gospodarstwach domowych na te artykuły mierzony wydatkami w cenach stałych zmniejszył się zaledwie o 0,7%. W najgłębszym stopniu zmalały wydatki realne na mleko zagęszczone i w proszku o 7,6% oraz na mleko pitne o 5,4%. W przypadku śmietany spadek ten wyniósł 3,1%.
 
Rzeczywiste wydatki na napoje i inne produkty mleczne, czyli obejmujące kefiry, maślanki, mleka smakowe, desery mlecze i twarogowe, itp. wzrosły o 2,8%, na sery dojrzewające i topione o 2,0%, a na twarogi o 1,7%.
 
W ocenie analityków BGŻ BNP Paribas, należy przypuszczać, że w 2016 r. w gospodarstwach domowych nastąpią kolejne zmiany w strukturze konsumpcji mleka i przetworów mleczarskich. W pierwszych siedmiu miesiącach br. ceny detaliczne serów były o ponad 10% mniejsze od zeszłorocznych, co może zachęcać konsumentów do jeszcze większego ich spożycia. Natomiast niższe ceny mleka płynnego prawdopodobnie nie przełożą się na wzrost jego konsumpcji.


Tagi:
źródło: