| Autor: redakcja1

Przetwórstwo mleka w Polsce

Wysoka podaż surowca przełożyła się na wzrost produkcji tych przetworów mleczarskich, które są w dużej mierze przeznaczone na eksport - informuje Bank BGŻ.

Przetwórstwo mleka w Polsce
Głównie w odpowiedzi na wysokie zapotrzebowanie na globalnym rynku, w ostatnich miesiącach notuje się silny wzrost produkcji odtłuszczonego (OMP) oraz pełnego mleka w proszku (PMP).
 
Jak wynika z danych Eurostatu, w styczniu i lutym 2014 roku zakłady mleczarskie wyprodukowały łącznie 18,4 tys. ton OMP - o 52% więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem, oraz 8,8 tys. ton PMP - przyrost o 85% w ujęciu rocznym.
 
Cały czas zwiększa się również produkcja serów, co wynika jak w przypadku mleka w proszku, ze sporego popytu zagranicznego na ten produkt. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku ich produkcja sięgnęła 130 tys. t, a więc była o ponad 9% większa w relacji rocznej.
 
Natomiast po notowanym w minionym roku wzroście produkcji masła, ten rok przyniósł już jej spadek. W styczniu oraz lutym br. zakłady mleczarskie wytworzyły 26,6 tys. t masła, czyli o blisko 4% mniej w skali roku.
 
Polepszenie się sytuacji gospodarczej w Polsce na razie nie spowodowało dużego ożywienia na rynku wewnętrznym. W rezultacie utrzymują się zniżkowe dynamiki w produkcji galanterii mlecznej. Według danych Eurostatu w pierwszych dwóch miesiącach 2014 roku produkcja artykułów acidofilnych, w tym jogurtów była o niemal 11% mniejsza niż w ubiegłym roku i wyniosła 73,5 tys. ton. Minimalnie mniej niż w 2013 roku wytworzono również śmietany - o 0,5% do 34,9 tys. ton.
 


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!