| Autor: mikolaj

Światowy indeks cen żywności jest najniższy od września 2010 r.

W ubiegłym miesiącu, indeks cen żywności FAO osiągnął wartość 191,5 punktu i znalazł się tym samym na najniższym poziomie od września 2010 roku - informują eksperci FAMMU/FAPA.

Światowy indeks cen żywności jest najniższy od września 2010 r.

Ceny żywności

Indeks ten był o ponad 6% niższy niż w analogicznym okresie 2013 roku kiedy to plasował się na poziomie 203,9 punktu i o 2,64% niższy niż w sierpniu 2014 r. Jest to już szósty spadek z rzędu w ujęciu miesięcznym, ostatnio tak długa tendencja zniżkowa odnotowana była pod koniec lat ‘90.

Zaobserwowane zniżki w największej mierze są efektem spadku cen mleka i przetworów mlecznych oraz cukru, nieco mniej dynamicznie spadały ceny olejów roślinnych, i zbóż, a ceny mięs były stabilne. Średnia wartość indeksu cen żywności FAO za 9 miesięcy bieżącego roku jest o 2,82% niższa niż w analogicznym okresie 2013 r. i wynosi 205,11 punktu.

Ceny przetworów mleczarskich

Indeks cen przetworów mlecznych FAO we wrześniu osiągnął pułap o 6,49% mniejszy w stosunku do jego poziomu z sierpnia, wynosił 187,8 punktu, co było siódmym z rzędu spadkiem po obserwowanych na po-czątku roku zwyżkach. W ubiegłym miesiącu spadały ceny wszystkich przetworów mlecznych, które obejmuje indeks, a najbardziej dynamiczne zniżki dotyczyły odtłuszczonego mleka w proszku. Spadki cen są odzwierciedleniem dużej dostępności artykułów mleczarskich zwłaszcza w Oceanii, ponadto w wyniku wprowadzonego przez Rosję embargo Unia Europejska ogranicza produkcję sera przekierowując większe ilości mleka do produkcji masła i odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). W innych regionach spadające ceny OMP zachęcają do zmniejszania jego produkcji na rzecz proszku pełnotłustego (PMP), w wyniku czego ceny PMP również spadają. Wartość indeksu cen przetworów mlecznych była w dziewiątym miesiącu 2014 roku na poziomie o 25,18% niższym niż w analogicznym okresie 2013 r. Przeciętna wartość indeksu cen przetworów mlecznych FAO za pierwsze dziewięć miesięcy 2014 roku osiągnęła poziom 239,23 punktu i była o 0,27% wyższa niż w analogicznym okresie 2013 roku.

Ceny cukru

Dynamiczny spadek cen cukru (-6,6%) do poziomu najniższego od stycznia 2014 roku związany jest z perspektywą dużego wzrostu produkcji w skali światowej i prognoz, które wskazują, że w sezonie 2014/15 światowa produkcja będzie znacznie wyższa niż konsumpcja.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: