IERiGŻ: Większego wzrostu cen żywności należy spodziewać się w I półroczu 2016 r.

Od maja 2014 r. utrzymuje się w Polsce deflacja na rynku żywnościowym. W lipcu br. ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 1,7% mniejsze niż w lipcu 2014 r. i takie same, jak w grudniu 2014 r. - podaje Krystyna Świetlik z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

IERiGŻ: Większego wzrostu cen żywności należy spodziewać się w I półroczu 2016 r.

Wpływ suszy na ceny detaliczne żywności w 2015 r.

Występujące w sierpniu rekordowo wysokie temperatury powietrza i długotrwały brak opadów zrodziły obawy o zwyżkę cen żywności i kosztów życia polskich rodzin. Czy rzeczywiście czekają nas jesienią drastyczne podwyżki cen żywności?

 

Analiza trendów zachodzących na rynkach odpowiadających za najważniejsze składowe cen żywności, a więc mięsa i przetworów mięsnych - 6,55%, pieczywa i produktów zbożowych - 4,04%, owoców i warzyw - 3,71% oraz artykułów mleczarskich - 2,85%, które w sumie stanowią 76,5% całości towarów uwzględnianych w koszyku inflacyjnym w kategorii „żywność”, upoważnia do następujących stwierdzeń, gdyż w lipcu br. utrzymała się, notowana od marca 2014 r. ujemna dynamika cen mięsa, będąca głównie wynikiem zniżki cen na globalnym rynku. Została ona pogłębiona embargiem na polską wieprzowinę wprowadzonym przez czołowych importerów, co doprowadziło do powstania znaczącej nadwyżki podaży tego gatunku mięsa na krajowym rynku.

 

W ostatnich miesiącach widoczne jest jednak wyhamowanie zniżki cen mięsa na globalnych rynkach, co może być impulsem do wzrostu cen w Polsce. Do oczekiwanego w ostatnich miesiącach br. ożywienia cenowego na krajowym rynku mięsa może przyczynić się zwiększenie wywozu wywołane zniesieniem zakazu uboju rytualnego oraz utrzymującą się korzystną tendencją w eksporcie drobiu.

 

Możliwy wzrost cen pasz spowodowany suszą będzie również oddziaływał w kierunku zwyżek cen produktów zwierzęcych. Większe ceny mięsa nie będzie jednak duży ze względu na nadpodaż wieprzowiny, dominującej na rynku.

 

Zdaniem specjalisty IERiGŻ, w lipcu br. w sumie ceny mięsa surowego były mniejsze o 1,3% niż w grudniu minionego roku i o blisko 7% niż w porównywalnym okresie przed rokiem. W związku z tym, w grudniu 2015 r. całkowite ceny detaliczne mięsa mogą być nieco tylko większe od notowanych w grudniu 2014 r., z kolei w I kwartale 2016 r., w połączeniu z efektami niskiej bazy sprzed roku, dynamika cen mięsa przyjmie zdecydowanie dodatnią wartość.


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: