| Autor: redakcja1

Ceny rzepaku i jego produktów w sezonie 2014/2015

Poprawa relacji podażowo-popytowych na globalnym i europejskim rynku nasion oleistych skutkuje spadkami ich cen – podaje Magdalena Bodył i Ewa Rosiak z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny rzepaku i jego produktów w sezonie 2014/2015

Ceny rzepaku

Jak wynika z danych Oil World w październiku średnia cena rzepaku w portach europejskich wynosiła 412 USD/t – cif Hamburg i była o 1 USD/t - 0,2% większa niż przed miesiącem, ale o 101 USD - 17,1% mniejsza niż przed rokiem.
 
Zdaniem ekspertek z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, olej rzepakowy kosztował 828 USD/t (fob ex-mill Holandia) i był o 8 USD/t - 1 droższy niż przed miesiącem, ale o 175 USD/t - 17,3% tańszy niż przed rokiem. Cena śruty rzepakowej była w granicy 257 USD/t (fob ex-mill Hamburg) i była mniejsza o 8 USD/t - 3% niż przed miesiącem i o 60 USD/t - 18,9% niż przed rokiem.

Cena rzepaku w skupie w Polsce

Niższe są również ceny rzepaku na rynku krajowym. Według danych GUS średnia cena skupu rzepaku wyniosła w październiku 1328 zł/t i była o 0,9% większa niż przed miesiącem, ale o 12,8% mniejsza niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku.
 
Niższe są też ceny zbytu produktów przetwórstwa rzepaku. Jak wynika z notowań MRiRW w październiku zakłady tłuszczowe sprzedawały olej rzepakowy rafinowany niekonfekcjonowany po 2984 zł/t, a śrutę rzepakową po 765 zł/t, a więc odpowiednio o 12,5% i 10,8% taniej niż przed rokiem.     
 
Jak zakładają Rosiak i Bodył, w październiku ceny detaliczne tłuszczów roślinnych, podobnie jak całej żywności były mniejsze niż przed miesiącem. Potaniały również margaryny i oleje roślinne, z wyjątkiem oliwy z oliwek. Przeciętny poziom cen detalicznych tłuszczów roślinnych w pierwszych dziesięciu miesiącach 2014 roku był o 1,5% mniejszy niż rok wcześniej.
 
Oleje roślinne staniały o 2,6%, margaryny o 0,8%, a ceny oliwy z oliwek podrożały o 2,1%. Tłuszcze roślinne były tańsze wobec masła, którego ceny wzrosły w porównywanych okresach o 4,4%, ale kosztowały więcej w stosunku do „pozostałych tłuszczów zwierzęcych”, których ceny zmniejszyły się o 5,4%, a więc najwięcej spośród wszystkich rodzajów tłuszczów.Tagi:
źródło: