| Autor: redakcja1

Rynek rzepaku i jego produktów

W I półroczu br. krajowy przerób rzepaku był wyższy niż w I półroczu poprzedniego roku.

Rynek rzepaku i jego produktów
Duże i średnie zakłady przemysłu tłuszczowego, tj. liczące 50 i więcej osób stałej załogi wyprodukowały 492 tys. ton surowego oleju rzepakowego, a więc o 2% więcej niż w I półroczu poprzedniego roku, z tego rafinowały 392 tys. ton, czyli to wzrost o 4%. Produkcja margaryn wyniosła 153 tys. ton i była o 2% mniejsza niż przed rokiem.
 
Eksport nasion i śrut oleistych w I półroczu br. był wyższy, a olejów roślinnych i margaryn niższy niż w I półroczu poprzedniego roku. W imporcie zmniejszył się tylko przywóz śrut oleistych, a pozostałych produktów oleistych wzrósł.
 
Jak zauważają Ewa Rosiak i Magdalena Bodył z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, od stycznia do czerwca br. wywieziono: 135 tys. ton nasion oleistych, w tym 96 tys. ton rzepaku, a więc o 7% więcej niż w I półroczu poprzedniego roku, 87 tys. ton olejów roślinnych, w tym 70 tys. ton oleju rzepakowego - o 75% mniej, 304 tys. ton śrut oleistych, w tym 263 tys. ton śruty rzepakowej - o 9% więcej i 57 tys. ton margaryn - o 14% mniej.
 
Zaimportowano za to 1498 tys. ton śrut oleistych, tj. spadek o 4% względem I półrocza poprzedniego roku, 349 tys. ton olejów roślinnych – zwyżka o 11%, w tym 81 tys. ton oleju rzepakowego - o 1% mniej, 369 tys. ton nasion oleistych - o 57% więcej, w tym 226 tys. ton rzepaku – wzrost o 67% oraz 43 tys. ton margaryn – zwyżka o 1%.
 
W pierwszych siedmiu miesiącach br. na rynku tłuszczów roślinnych i zwierzęcych przeważały wzrosty cen. Najszybciej drożało masło. Średni poziom cen tłuszczów roślinnych w pierwszych siedmiu miesiącach br. był o 2,6% większy niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.
 
Margaryny podrożały o 2,7%, a oleje roślinne o 2,4%. W analogicznych okresach ceny tłuszczów zwierzęcych wzrosły o 21,2%, z tego ceny masła o 22,7%, a „pozostałych tłuszczów zwierzęcych” o 5,1%. Zwyżki cen wszystkich rodzajów tłuszczów roślinnych i zwierzęcych były większe niż stopa inflacji, która wyniosła 1,9%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!