Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Niższa produkcja mrożonych owoców

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Krajowa produkcja mrożonych owoców w 2016 r. będzie prawdopodobnie niższa niż rok wcześniej...

Krajowa produkcja mrożonych owoców w 2016 r. będzie prawdopodobnie niższa niż rok wcześniej – podaje Bank BGŻ BNP Paribas.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z informacji GUS wynika, że w miesiącach czerwiec-sierpień 2016 r. w zakładach zatrudniających co najmniej 50 osób, wytworzono 232 tys. t mrożonek owocowych czyli o 6% mniej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Warto przypomnieć, że są to miesiące, w których produkuje się ich najwięcej udział owoców mrożonych wytworzonych od czerwca do sierpnia w 2015 r. stanowił 59% ich produkcji w całym 2015 r.

 

Największy wpływ na spadek produkcji owoców ogółem niewykluczone może mieć niższa produkcja mrożonych truskawek. GUS podaje, że w czerwcu br., produkcja mrożonych owoców w kraju wyniosła 69 tys. t i była niższa aż o 20% niż przed rokiem. Na spadek produkcji wpływały w szczególności niższe zbiory surowca, a z szacunku GUS wynika, że tegoroczne zbiory truskawek były mniejsze o 5% (r/r). Natomiast skala spadku produkcji mrożonek jest większa od prognozowanego spadku produkcji owoców, co potwierdzałoby również głosy z „branży“ o niższych zbiorach tych owoców w br. w porównaniu do szacunków GUS. Niemniej, jak zaznaczał GUS w swoim poprzedniej, lipcowej publikacji zaobserwowano duże zmiany w strukturze produkcji truskawek w kraju - w obecnym roku zmniejszyła się powierzchnia upraw z przeznaczeniem do produkcji przemysłowej, a wzrosła truskawek deserowych.

 

Jednak w lipcu br. dynamika spadku produkcji mrożonych owoców się obniżyła się o 3,8% natomiast w sierpniu odnotowano już wzrost produkcji owoców mrożonych w skali kraju o 5,2%. Co prawda wg GUS zbiory wiśni i porzeczek wzrosły r/r, aczkolwiek ze względu na niską opłacalność dostawy tych owoców do zakładów przetwórczych mogły być mniejsze. W sierpniu na zwyżkę produkcji mrożonek wpływ mogła mieć wyższa łącznie o 50% produkcja malin. 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl