Rolnicze szkoły zawodowe w Polsce

- W 1998 roku przeprowadzono reformę oświaty i praktycznie zrezygnowano z kształcenia zawodowego na rzecz kształcenia ogólnokształcącego – podkreślił minister Marek Sawicki.

Rolnicze szkoły zawodowe w Polsce
- Ponad 400 zawodowych szkół rolniczych przekazano samorządom. Wiele z zostało do dziś zamkniętych. Do dziś pozostało ich niespełna 150. Widząc degradujący się majątek i potencjał edukacyjny szkół, w 2007 roku ministerstwo podjęło decyzję o ich powrocie pod patronat i nadzór resortu – przypomniał minister Sawicki.
 
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 2007-2009 przejął od jednostek samorządu terytorialnego, w drodze porozumienia, prowadzenie 45 zespołów szkół rolniczych, dla których jest również organem nadzoru pedagogicznego. Kształcenie w resortowych szkołach rolniczych odbywa w zawodach obejmujących takie obszary jak: produkcja rolnicza, ogrodnictwo, technika rolnicza, przetwórstwo spożywcze, agrobiznes, kształtowanie krajobrazu, turystyka wiejska, usługi gastronomiczne, rybactwo śródlądowe, inżynieria środowiska i melioracja, weterynaria.
 
W szkołach kształci się 13664 uczniów, a etatów nauczycielskich jest 1727.
 
- Absolwenci rolniczych szkół zawodowych są pełnoprawnymi specjalistami przygotowanymi do samodzielnego prowadzenia gospodarstw – podkreślił szef resortu rolnictwa.
 
- W naszych szkołach dostosowujemy kierunki kształcenia do potrzeb gospodarki – powiedział minister Marek Sawicki zwracając uwagę na wszechstronność przygotowania absolwentów, którzy mają możliwość dalszego kształcenia na poziomie wyższym.
 
W roku 2007 wydatki ogółem na finansowanie rolniczych szkół zawodowych wyniosły blisko 33,9 mln złotych, w tym roku jest to kwota ponad 184 mln zł. W 2007 roku nie było żadnych środków na realizację projektów unijnych. W roku bieżącym wysokość tych środków wynosi 11,6 mln złotych.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: