Rolnicze szkoły zawodowe w Polsce

- W 1998 roku przeprowadzono reformę oświaty i praktycznie zrezygnowano z kształcenia zawodowego na rzecz kształcenia ogólnokształcącego – podkreślił minister Marek Sawicki.

Rolnicze szkoły zawodowe w Polsce
Łącznie w latach 2007-2014 wydatki poniesione na finansowanie rolniczych szkół zawodowych zamknęły się kwotą blisko 1,2 mld złotych, a środki na realizację projektów unijnych wyniosły 24,9 mln złotych. Szkoły realizowały w sumie 140 projektów współfinansowanych ze środków UE.
 
Na wyposażenie i unowocześnienie bazy dydaktycznej szkół rolniczych, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przeznaczył w latach 2007-2015 łączną kwotę 27,9 mln zł.
 
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest organem prowadzącym dla 45 Zespołów Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego. W 36 Zespołach funkcjonują Centra Kształcenia Ustawicznego, z czego 23 utworzone zostały w latach 2012 i 2013.  Zakłada się, że 9 kolejnych CKU zostanie utworzonych od 1 stycznia 2016 roku. Oznacza to, że we wszystkich zespołach szkół prowadzonych przez MRiRW takie centra będą funkcjonowały.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w 2007 roku założył i prowadzi publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli przedmiotów zawodowych, którzy nauczają w szkołach rolniczych – Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej (KCER) w Brwinowie.
 
Placówka ma zasięg ogólnokrajowy, oferuje kursy, szkolenia i wsparcie metodyczne dla nauczycieli szkół rolniczych podległych ministrowi rolnictwa, jak też szkół prowadzonych przez samorząd terytorialny. Współpracuje z ośrodkami doradztwa rolniczego, instytutami naukowymi, uczelniami wyższymi.


Tagi:
źródło: