Kategorie
Zobacz również tu
-
Ocena użytkowości bydła
2025-05-02
Poznaj produkty
-
Oczyszczacz paliwa MLS - MFP 55
2014-04-09 -
Platforma sadownicza
2012-10-23 -
Przyczepa budowlana typ PBN 30 R
2014-10-16 -
Silosy z lejem wewnętrznym WINKLER
2020-03-19 -
Regenerowanie przekładni
2016-05-16 -
DEUTZ - szyba drzwiowa
2011-12-13
Szkody łowieckie – jak temu zaradzić?
Dnia 29 listopada 2013 r. w siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Gdańsku odbyła się konferencja „Kształtowanie bioróżnorodności ekosystemów rolnych i leśnych w aspekcie szkód powodowanych przez dziko występujące gatunki zwierząt”. Konferencja została zorganizowana przez Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Gdańsku we współpracy z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Z uwagi na coraz częstsze sygnały z terenu województwa pomorskiego o szkodach powodowanych przez bobry, na konferencji nie mogło zabraknąć przedstawiciela Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która to zajmuje się m.in. szkodami w uprawach rolniczych i leśnych powodowanych przez zwierzęta chronione takie jak wilki i bobry. Pani Elżbieta Klimaszewska z RDOŚ w Gdańsku omówiła, jakie są zasady szacowania szkód i wypłat odszkodowań za szkody wyrządzone przez bobry i wilki.
Na terenie całego województwa pomorskiego odnotowuje się szkody powodowane przez zwierzęta łowne oraz chronione. Dodatkowo wprowadzone w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat regulacje prawne (m.in. ograniczenia lub całkowity zakaz polowań, objęcia ochroną obszarów cennych dla ptaków w sezonie lęgowym, w trakcie migracji i zimowania) przyczyniły się do wzrostu liczebności populacji niektórych gatunków ptaków wodno-błotnych (gęsi, łabędzi i żurawi), które też bardzo często przyczyniają się do strat w plonach. Problem wpływu ptaków na uprawy rolnicze omówił Pan Piotr Kamont ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie.
Spotkanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W konferencji uczestniczyło ponad 110 osób, głównie rolników oraz członków kół łowieckich. Nie zabrakło również leśników oraz przedstawicieli samorządów gminnych i powiatowych z terenu województwa pomorskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in.: Ryszard Świlski - Członek Zarządu Województwa Pomorskiego, Hanna Dzikowska – Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, Piotr Ławrynowicz – Prezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Łowieckiego, Jan Zaborowski – Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Pomorskiego, Stanisław Wierycho – Dyrektor Agencji Rynku Rolnego, Dorian Masłowski – Zastępca Dyrektora Kasy Rolniczych Ubezpieczeń Społecznych, Krzysztof Dymkowski – Komendant Wojewódzkiej Państwowej Straży Łowieckiej.
Konferencja została zrealizowana w ramach zadania edukacyjnego, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
