Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Analiza i przyczyny spadku pogłowia trzody chlewnej w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W czerwcu 2016 r. pogłowie trzody wyniosło 10 239 tys. sztuk i było o 12%, a więc to o 1...

W czerwcu 2016 r. pogłowie trzody wyniosło 10 239 tys. sztuk i było o 12%, a więc to o 1 400,4 tys. sztuk mniejsze niż w czerwcu 2015 r. Pogłowie prosiąt zmalało o 11,%, warchlaków o 9,4%, trzody na chów o wadze 50 kg i więcej o 15,9%, w tym loch prośnych 14,5%. Pogłowie trzody na ubój o wadze 50 kg i więcej zmniejszyło się w tym okresie o 13,4%. Jest to dalszy bardzo głęboki spadek, zwłaszcza w stosunku do loch prośnych.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Pogłowie trzody chlewnej

W sektorze prywatnym średnia roczna obniżka pogłowia była taka sama jak pogłowia krajowego, ale jednocześnie mocno zróżnicowana w sektorach składowych. W gospodarstwach indywidualnych, zniżka była wyższa od przeciętnej i wyniósł 14,6%. W wyniku czego, udział tego pogłowia w pogłowiu krajowym zmniejszył się z 79% w czerwcu 2015 r. do 77%. W stosunku do stanu sprzed roku, pogłowie prosiąt w gospodarstwach indywidualnych zmalało o 13,7%, warchlaków o 12,3%, a trzody na chów o wadze 50 kg i więcej o 17,9%, w tym loch prośnych 15,9%.
 
Jak wskazuje Danuta Zawadzka z IERiGŻ, pogłowie trzody na ubój o wadze 50 kg i więcej obniżyło się o 15,9%. W każdym przypadku zmiany te były znacznie większe niż przeciętne w Polsce, co wskazuje na trudniejszą od średniej sytuację w obrębie osiągania rentowności chowu, co zapewne wynika ze szczególnie dużego rozdrobnienia chowu w tym sektorze.
 
Wśród gospodarstw indywidualnych przeważają gospodarstwa bardzo małe, których przychód nie pokrywał ponoszonych kosztów. W spółdzielniach produkcji rolniczej, spadek pogłowia był również głębszy niż średni w Polsce i wyniósł 17,5%. Ich udział utrzymał się w granicy 1,5%.
 
W pozostałych gospodarstwach prywatnych pogłowie trzody zmniejszyło się o niecały 1%. Spadek pogłowia dotyczył niemal wszystkich grup wiekowych, poza warchlakami.
 
Pogłowie prosiąt obniżyło się o 3%, trzody chlewnej na ubój o wadze 50 kg i więcej o 2%. Pogłowie trzody na chów obniżyło się o 5%, w tym loch prośnych o 7%. Pogłowie warchlaków wzrosło natomiast o prawie 5%. Było to prawdopodobnie echem grudniowego zwiększenia się pogłowia macior prośnych i prosiąt, a częściowo również przywozu warchlaków.
 
Jak wynika z danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej, zniżka pogłowia w tym sektorze, a zwłaszcza pogłowia macior prośnych i prosiąt nastąpiła po raz pierwszy od wielu lat. Świadczyć on może o tym, że sektor ten został też dotknięty spadkiem rentowności chowu, a być może także obawami związanymi z rozszerzaniem się choroby ASF.

Czytaj dalej na następnej stronie...

1 2

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +2 pkt. razem głosów: 2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Zaostrzony Program bioasekuracji
 • Zaostrzony Program bioasekuracji

  Zmieniony „Program bioasekuracji mający na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń” na lata 2015-2018 wszedł w życie 15 bm. zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • play Za nami łódzka FERMA 2018
 • Za nami łódzka FERMA 2018

  W miniony weekend, tj. 17-18 lutego br. po raz kolejny na terenie Hali Expo i MOSiR, odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi FERMA Bydła oraz XXI Międzynarodowe Targi FERMA Świń i Drobiu.
 • Już w ten weekend FERMA Bydła Świń i Drobiu
 • Już w ten weekend FERMA Bydła Świń i Drobiu

  Już w najbliższy weekend, tj. od 16 do 18 lutego bieżącego roku, Łódź stanie się stolicą kolejnych edycji, bo już XVIII Międzynarodowych Targów FERMA Bydła oraz XXI Międzynarodowych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl