Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Produkcja ziemniaków w Unii Europejskiej

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika ze wstępnych szacunków stowarzyszenia NEPG (North-Western European Potato Growers)...

Jak wynika ze wstępnych szacunków stowarzyszenia NEPG (North-Western European Potato Growers) areał uprawy ziemniaków w krajach UE-5, czyli w Belgii, Francji, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii może się zwiększyć w porównaniu z rokiem ubiegłym o 3,5-4,0% - podaje Wiesław Dzwonkowski w 5 tegorocznym numerze Rynku Rolnego IERiGŻ-PIB.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Z danych zebranych przez Dzwonkowskiego wynika, że pod koniec kwietnia sadzenie ziemniaków w tych krajach było zaawansowane w niemal 60%, chociaż prace polowe były utrudnione, w szczególności na glebach ciężkich, ze względu na dużą wilgotność po obfitych opadach w ostatnich miesiącach. Wysokość zbiorów będzie uzależniona od plonów, które jeśli będą wyższe od średnich, spowodują duży wzrost produkcji i będą wywierać presję na spadek cen.
 
W 2014 roku, dzięki sprzyjającej aurze, sadzenie ziemniaków na najwcześniejszy zbiór wielu polskich plantatorów przeprowadziło już w połowie marca. Wysokie temperatury w ciągu dnia i nagrzewająca się gleba sprzyjały wschodom ziemniaków.
 
W Rynku Rolnym podano także, ze w połowie kwietnia, a także na początku maja przez kilka nocy temperatura lokalnie spadała nawet do -5°C, co spowodowało uszkodzenia części plantacji, nawet jeśli były zabezpieczone folią lub agrowłókniną. Producenci ziemniaków wczesnych są przyzwyczajeni do ryzyka możliwego wymarznięcia upraw, gdyż wcześniejszy zbiór i wysoka cena zwykle rekompensują ewentualne straty.
 
Wykopki ziemniaków wczesnych zazwyczaj rozpoczynają się na przełomie maja i czerwca, ale w tym roku pierwsze ich dostawy na rynek będą nawet dwa tygodnie wcześniej.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Ważna informacja dla producentów owoców i warzyw
 • Ważna informacja dla producentów owoców i warzyw

  Ustawa z dnia 22.05.2009 r. o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych stanowi, że do naliczania i odprowadzania wpłat na fundusze zobowiązane są podmioty dokonujące skupu, przetwórstwa...
 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta
 • Rynki hurtowe – dla rolnika i konsumenta

  − Na globalnym rynku handlu towarami rolno-spożywczymi potrzebne są polskie podmioty, które będą oferować rolnikom godziwą zapłatę za ich produkty rolno-spożywcze. Będą to swego rodzaju...
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski
 • Luty przyniósł jeszcze większy import rzepaku i oleju rzepakowego do Polski

  W styczniu i lutym tego roku zaimportowano do Polski 151.428 ton rzepaku (w tym 62.155 ton w styczniu), głównie z Czech, Słowacji i Rumunii. Jest to wynik prawie dwukrotnie większy niż przed rokiem.
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód
 • Produkcja mięsa w Europie przesuwa się na wschód

  Przeobrażenia gospodarcze i polityczne powodują zmiany w każdej branży. Sektor mięsa w UE jest tego idealnym przykładem – stopniowo, ale nieustannie zmniejsza się produkcja w „starej UE”...
 • Rosnące ceny jaj
 • Rosnące ceny jaj

  W drugiej połowie 2017 r. wystąpiła bardzo silny zwyżkowy trend cen na unijnym rynku jaj. Przyczyną było wykrycie niedozwolonych substancji i wycofanie dużych partii jaj z handlu detalicznego w...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl