| Autor: redakcja1

Produkcja ziemniaków w Unii Europejskiej

Jak wynika ze wstępnych szacunków stowarzyszenia NEPG (North-Western European Potato Growers) areał uprawy ziemniaków w krajach UE-5, czyli w Belgii, Francji, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii może się zwiększyć w porównaniu z rokiem ubiegłym o 3,5-4,0% - podaje Wiesław Dzwonkowski w 5 tegorocznym numerze Rynku Rolnego IERiGŻ-PIB.

Produkcja ziemniaków w Unii Europejskiej
Z danych zebranych przez Dzwonkowskiego wynika, że pod koniec kwietnia sadzenie ziemniaków w tych krajach było zaawansowane w niemal 60%, chociaż prace polowe były utrudnione, w szczególności na glebach ciężkich, ze względu na dużą wilgotność po obfitych opadach w ostatnich miesiącach. Wysokość zbiorów będzie uzależniona od plonów, które jeśli będą wyższe od średnich, spowodują duży wzrost produkcji i będą wywierać presję na spadek cen.
 
W 2014 roku, dzięki sprzyjającej aurze, sadzenie ziemniaków na najwcześniejszy zbiór wielu polskich plantatorów przeprowadziło już w połowie marca. Wysokie temperatury w ciągu dnia i nagrzewająca się gleba sprzyjały wschodom ziemniaków.
 
W Rynku Rolnym podano także, ze w połowie kwietnia, a także na początku maja przez kilka nocy temperatura lokalnie spadała nawet do -5°C, co spowodowało uszkodzenia części plantacji, nawet jeśli były zabezpieczone folią lub agrowłókniną. Producenci ziemniaków wczesnych są przyzwyczajeni do ryzyka możliwego wymarznięcia upraw, gdyż wcześniejszy zbiór i wysoka cena zwykle rekompensują ewentualne straty.
 
Wykopki ziemniaków wczesnych zazwyczaj rozpoczynają się na przełomie maja i czerwca, ale w tym roku pierwsze ich dostawy na rynek będą nawet dwa tygodnie wcześniej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!