Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Zbiory ziemniaków w Polsce szacuje się na 7 mln ton. Ceny są niższe niż przed rokiem

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z danych Komisji Europejskiej (Mars Bulletin Vol 24 No 8) tegoroczne plony ziemniaków...

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej (Mars Bulletin Vol 24 No 8) tegoroczne plony ziemniaków w krajach Unii Europejskiej mogą zwiększyć się o 1,7 proc. w odniesieniu do 2015 r.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wzrost plonowania sprzyjać będzie zwyżce tegorocznych zbiorów w krajach Wspólnoty. Za zwiększeniem przemawiać będzie też większy areał upraw w wielu krajach UE. NEPG pod koniec czerwca br. wskazywało, że w 2016 r. obszar upraw ziemniaków w sumie w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii oraz Belgii może być o 5 proc. wyższy.
 
Nie zmienią się za bardzo tegoroczne zbiory w Niemczech, głównego producenta w UE. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej, plony ziemniaków w tym kraju zwiększą się jedynie o 0,4 proc. Powierzchnia upraw może z kolei wzrosnąć o 3 proc. (NEPG). Jednakże oceny odnoszące się do zmian w areale upraw są rozbieżne. Zdaniem AMI może być ona nawet o 0,6 proc. mniej niż przed rokiem. Warto jednak pamiętać, że Niemcy w zeszłym roku odnotowały spadek produkcji ziemniaków o 11 proc. Zatem mimo wzrostu, tegoroczne zbiory w tym kraju mogą być w dalszym ciągu stosunkowo niski.
 
Tegoroczne plony we Francji, która jest drugim producentem w UE-28, zgodnie z oczekiwaniami Komisji Europejskiej mogą być z kolei o 1,9 proc. mniejsze niż przed rokiem. Spadek wynika z niesprzyjających warunków pogodowych w tym kraju. Jednakże zgodnie z informacjami Foodnews (za UNPT [Francuska Unia Producentów Ziemniaków]) produkcja, z uwagi na wzrost areału upraw we Francji może w 2016 roku dość wyraźnie zwiększyć.
 
Niemniej jednak większych zmian w produkcji ziemniaków można spodziewać się na rynku krajowym. Choć GUS pod koniec lipca br. szacował, że tegoroczne plony i zbiory ziemniaków w kraju będą tylko minimalnie większe od zeszłorocznych, to już według prognoz KE w Polsce tegoroczne plony ziemniaków zwiększą się o 4,2 proc. Poza tym zdaniem Eurostat obszar upraw ziemniaków w Polsce może wzrosnąć o 9 proc. do 320 tys. ha. W związku z tym, przyjęcie takich założeń oznaczałoby, że zbiory ziemniaków w Polsce w 2016 roku zwiększyłyby się o 14 proc. do 7 mln t. Silny wzrost byłby jednak kwestią niskiej zeszłorocznej bazy odniesienia. W 2015 r. GUS ocenił, że zbiory ziemniaków były wyjątkowo niskie, gdyż zebrano ich 6,3 mln t, czyli o 18 proc. mniej niż w 2014 r.
 
Ponadto, zdaniem analityków BGŻ BNP Paribas, oczekiwać można, że możliwy wzrost zbiorów na rynku krajowym i unijnym sprzyjać może mniejszym cenom ziemniaków w tym sezonie. Do tej pory ceny zmieniły się w nieznacznym stopniu w ujęciu roku. Ceny ziemniaków na rynku krajowym w lipcu i sierpniu br. ukształtowały się na poziomie podobnym do roku poprzedniego. Zdaniem GUS średnia cena skupu ziemniaków w lipcu br. była o 2,4 proc. większa w skali roku. W pierwszych czterech tygodniach sierpnia ceny skupu ziemniaków w Polsce (za MRiRW) były przeciętnie o 2 proc. mniejsze niż przed rokiem. Na rynkach hurtowych w kraju ceny ziemniaków w porównywalnym czasie potaniały o 11 proc.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Eksport produktów mleczarskich z UE
 • Eksport produktów mleczarskich z UE

  W pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. z Unii Europejskiej wyeksportowano 127,3 tys. t masła, a więc o 26,9 tys. t - 17% mniej niż w porównywalnym okresie przed rokiem.
 • Unijny handel drobiem
 • Unijny handel drobiem

  Jak wynika z danych USDA Unia Europejska jest czwartym na świecie, po Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Chinach producentem mięsa drobiowego. Jak wynika z prognoz Komisji Europejskiej w 2018 r. unijna...
 • Polska w czołówce producentów wyrobów tytoniowych
 • Polska w czołówce producentów wyrobów tytoniowych

  Polska produkuje 175 mld sztuk papierosów i 27 tys. ton innych wyrobów tytoniowych, co daje jej drugie miejsce w Europie. Szybki rozwój sektora powoduje, że już w 2018 roku może wyprzedzić...
 • Rosyjskie embargo
 • Rosyjskie embargo

  7 sierpnia 2014 r. rząd rosyjski wprowadził zakaz przywozu do Federacji Rosyjskiej niektórych produktów rolnych pochodzących z UE, w tym owoców i warzyw. W czerwcu 2015 r. władze rosyjskie...
 • Minister rozważa wydłużenie terminów stosowania nawozów
 • Minister rozważa wydłużenie terminów stosowania nawozów

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponował wprowadzenie regulacji umożliwiających późniejsze stosowanie nawozów w terminach innych niż terminy wskazane w załączniku do rozporządzenia.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl