| Autor: redakcja1

W najbliższych miesiącach ceny ziemniaków będą dalej rosnąć

Rynek ziemniaków w Polsce i w innych krajach UE znajduje się pod silną presją popytu, co przekłada się na wysoki poziom cen - poinformował Wiesław Dzwonkowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

W najbliższych miesiącach ceny ziemniaków będą dalej rosnąć

Ceny ziemniaków w Polsce

W pierwszej połowie sezonu 2015/2016, z wyjątkiem lipca, ceny ziemniaków w obrocie targowiskowym były od kilkunastu do kilkudziesięciu procent większe niż przed rokiem, a w obrocie hurtowym zwiększyły się niemal dwukrotnie.
 
W pierwszym tygodniu stycznia w Broniszach ziemniaki oferowano po 0,90-1,35 zł/kg, Lublinie po 0,95 zł/kg, Poznaniu po 0,53-0,67 zł/kg, Sandomierzu po 0,60-0,70 zł/kg, a w Łodzi po 0,47-0,93 zł/kg.

W ocenie W. Dzwonkowskiego, w najbliższych miesiącach będą się zwiększać, ale ich poziom do końca tego sezonu nie powinien przekroczyć 85-90 zł/dt. Z kolei ceny hurtowe mogą wynieść 75 zł/dt w porównaniu do 42 zł/dt w sezonie poprzednim i 70 zł/dt średnio w ostatnim pięcioleciu. Powyższe ceny dotyczą notowań na rynkach hurtowych. W tzw. dużym hurcie, czyli płacone bezpośrednio producentom oscylują aktualnie w przedziale 45-60 zł/dt.
 
Sytuacja cenowa jest zróżnicowana w poszczególnych rejonach Polski. Tradycyjnie najdroższe ziemniaki są w zachodnich i południowo-zachodnich województwach, a najtańsze w centralnej i południowo-wschodniej Polsce. W obecnym sezonie układ ten częściowo został zaburzony przez suszę, która z różnym natężeniem występowała w poszczególnych częściach kraju. W pierwszej połowie bieżącego sezonu najmniejsze ceny na targowiskach notowane były w województwach: świętokrzyskim i małopolskim, a największe w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim. W czasie przedświątecznym było to odpowiednio: 0,50 i 0,63 zł/kg w województwie świętokrzyskim i małopolskim oraz 1,16 i 1,03 zł/kg w podlaskim i warmińsko-mazurskim.

Import ziemniaków

Z uwagi na mniejsze zbiory niezbędny będzie import ziemniaków, aby uzupełnić niedobory na rynku i zapewnić zaopatrzenie zakładów produkujących frytki i chipsy w surowiec. W sezonie 2015/2016 może on osiągnąć rekordowy poziom 280 tys. ton. Wywóz ziemniaków będzie nieznaczny i nie przekroczy 20-25 tys. ton.
 
W pierwszych czterech miesiącach tego sezonu, a więc w okresie lipiec – październik 2015 r. przywóz ziemniaków wyniósł 22,8 tys. ton i był o 72% wyższy niż przed rokiem. W tym czasie wysłano zaledwie 3,4 tys. ton ziemniaków w stosunku do 4,7 tys. ton w porównywalnym czasie poprzedniego sezonu.

 Tagi:
źródło: