| Autor: mikolaj

Niewielkie zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż (21.01.2015)

Środa była dniem bez publikacji ważniejszych danych z rynku zbóż i oleistych, stąd też zmalała zmienność na rynku i większość kontraktów zakończyła dzień w pobliżu wtorkowego zamknięcia.

Niewielkie zmiany notowań na giełdowym rynku zbóż (21.01.2015)

Notowania zbóż

Spośród zbóż warto zwrócić uwagę na 0,6% wzrost notowań unijnej pszenicy, seria marcowa podrożała 1,25 eur do 197,75 eur/t. Wsparciem dla cen zwłaszcza pszenicy europejskiej są ostatnie sygnały o nasileniu konfliktu na linii Kijów – Moskwa.

Dodatkowo trwający od lipca ubiegłego roku trend osłabiania się europejskiej waluty w stosunku do dolara pomaga unijnym dostawcom wygrywać konkurencję cenową na rynku międzynarodowym. Widoczne jest to w słabych wynikach sprzedaży amerykańskiej pszenicy i bliskim rekordowym wynikom unijnego eksportu. Sprzedaż eksportowa przekłada się na notowania kontraktów futures. W prawdzie ostatnie sesje przyniosły delikatne odbicie notowań pszenicy w Chicago to warto jednak zauważyć, że amerykańska pszenica potaniała od swojego półrocznego szczytu osiągniętego 18-grudnia do teraz o blisko 20%. Analogiczny kontrakt na pszenicę na giełdzie w Paryżu przez większość czasu opierał się spadkom utrzymując poziom zbliżony do 200 eur/t i dopiero w 2-3 tygodniu stycznia unijna pszenica potaniała o niespełna 10 eur/t (ok. 5%). Ostatnie sesje przyniosły lekkie wzrosty notowań pszenicy na Matif  w kierunku 200 eur/t.

Wpływ słabnącego euro widoczny jest doskonale również w notowaniach unijnego rzepaku, który przez 6 tygodni do 8 stycznia zyskiwał na wartości, pomimo trendu bocznego obowiązującego na amerykańskiej soi. Mająca później miejsce 6% przecena na rynku soi przełożyła się na tylko lekkie 2% (5eur/t) spadki cen rzepaku na Matif. Najbliższa seria na rzepak notowana była wczoraj na zamknięciu po 355 eur/t w porównaniu do 8-miesięcznego szczytu z 8 stycznia na poziomie 361,5 eur/t.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: