| Autor: redakcja1

Notowania zbóż i oleistych. Ciąg dalszy przecen zbóż. Drugą sesję z rzędu rosły kontrakty na oleiste (29.07.2015)

Najbliższe serie pszenicy spadły w Chicago o blisko 3% i 1,4% na Matif, kukurydza zamknęła dzień 2% przeceną w Chicago i 1,3% spadkiem w Paryżu. Wymienione kontrakty na zboża zniwelowały olbrzymią większość wzrostów z drugiej połowy czerwca i są teraz najtańsze od 5-6 tygodni. W miarę poprawy pogody rosną nadzieje na lepsze, niż ostatnio prognozowano, plony kukurydzy i pszenicy jarej, szczególnie w USA i ostatnio w Kanadzie. Trochę deszczu otrzymały ostatnio uprawy kukurydzy we Francji i w Chinach.

Notowania zbóż i oleistych. Ciąg dalszy przecen zbóż. Drugą sesję z rzędu rosły kontrakty na oleiste (29.07.2015)

Notowania zbóż

W Stanach Zjednoczonych kończą się żniwa pszenicy ozimej, jakość ziarna jest często słaba, gwałtownie wzrosła tym samym dostępność taniej pszenicy paszowej, która konkuruje z kukurydzą i obniża jej ceny.

W środę tygodniowy raport EIA pokazał spadek zużycia amerykańskiej kukurydzy na bioetanol, do poziomu najniższego od połowy maja tego roku.

Dobre informacje napływają z Rosji, w prawdzie zbiory są opóźnione w stosunku do 2014 roku, ale wydajności są minimalnie lepsze. Zbiory zbóż są w Rosji zaawansowane w 22% i sięgają 35,4 mln ton, przy średniej wydajności 3,47 t/ha, w porównaniu z 3,43 t/ha w 2014 roku. Pszenicę zebrano z 29,2% areału, dotychczasowy zbiór to 28,4 mln ton, ze średnią wydajnością 3,66 t/ha (rok temu 3,63 t/ha).

Ceny zbóż

Jak podkreśla Andrzej Bąk z e-WGT, amerykańska pszenica, mimo ostatnich przecen, jest dużo droższa od rosyjskiej, co mogą potwierdzać pogłoski o wysyłce 2 ładunków pszenicy z Basenu Morza Czarnego, aż do Meksyku (tradycyjny importer zbóż z USA).

Nie wszystkie informacje były spadkowe dla zbóż. W Kazachstanie, deszczowa pogoda zmusiła tamtejsze przedstawicielstwo USDA do cięcia prognozy zbiorów pszenicy, z 13,5 mln ton (lipcowa prognoza USDA) do 12,8 mln ton.

 

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!