Notowania zbóż i oleistych. Ciąg dalszy przecen zbóż. Drugą sesję z rzędu rosły kontrakty na oleiste (29.07.2015)

Najbliższe serie pszenicy spadły w Chicago o blisko 3% i 1,4% na Matif, kukurydza zamknęła dzień 2% przeceną w Chicago i 1,3% spadkiem w Paryżu. Wymienione kontrakty na zboża zniwelowały olbrzymią większość wzrostów z drugiej połowy czerwca i są teraz najtańsze od 5-6 tygodni. W miarę poprawy pogody rosną nadzieje na lepsze, niż ostatnio prognozowano, plony kukurydzy i pszenicy jarej, szczególnie w USA i ostatnio w Kanadzie. Trochę deszczu otrzymały ostatnio uprawy kukurydzy we Francji i w Chinach.

Notowania zbóż i oleistych. Ciąg dalszy przecen zbóż. Drugą sesję z rzędu rosły kontrakty na oleiste (29.07.2015)

Notowania oleistych

Notowania soi wzrosły w środę, drugą sesję z rzędu. Jednak rosły notowania tylko dwóch najbliższych serii na soję (stare zbiór), podczas gdy serie na nowe zbiory delikatnie taniały. Amerykańskie uprawy soi, swój kluczowy dla wysokości plonów miesiąc będą miały w sierpniu (kukurydza w lipcu). Stąd też w cenach futures zawarte jest jeszcze ryzyko pogodowe. Nie do końca też wiadomo, jaki obszar został utracony (nie obsiany) z powodu deszczowej pogody i podtopień. Ostatnie raporty eksportowe USDA, pokazywały silną sprzedaż starych nasion soi i słabą, tych z nowych zbiorów. Tak też kształtują się aktualne wyceny (Chicago) następujących po sobie serii kontraktu futures na soję. Najwyżej wyceniana jest soja z dostawą w sierpniu, wyceny dalszych serii spadają.

Canola (Winnipeg) i rzepak na Matif, mają za sobą dwie sesje (piątek i poniedziałek) silnych spadków w ślad za soją. Od wtorku ceny rzepaku (też canoli) są już dużo stabilniejsze, także za sprawą lekkiego odbicia na rynku soi. Deszcze na terenach upraw kanadyjskich (Alberta i Saskatchewan) w ciągu ostatnich kilku dni, poprawiają perspektywy zbiorów. Mimo to zapowiadana niższa w tym roku produkcja rzepaku w Kanadzie, UE i globalnie, ogranicza przeceny nasion rzepaku. Dla tego też, fundamentalnie potencjał dla spadków notowań soi jest dużo większy niż w przypadku rzepaku.

Min. Rol. Argentyny poinformowało o rekordowym przerobie soi na poziomie 18,5 mln ton w I półroczu 2015. W tym czasie wyprodukowano tam 3,6 mln ton oleju sojowego i 13,9 mln ton śruty sojowej.

Z czynników zewnętrznych, należy odnotować uspokojenie sytuacji na giełdowym rynku akcji w Chinach. Wczoraj główny indeks akcji zyskał tam ponad 3% polepszając nastroje na rynkach surowcowych.

Z kolei, zachowanie się eurodolara preferowało w środę niższe ceny surowców wycenianych w usd.  Kurs EUR/USD spadł wczoraj o 0,7% (dolar podrożał do euro).


Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło: