| Autor: mikolaj

Notowania zbóż i oleistych. Wyprzedaż kontraktów na większości rynków rolnych (25.02.2015)

Pszenica w Chicago straciła na zamknięciu sesji 1,6% (seria najbliższa), pomimo wtorkowej sprzedaży dużej partii ziarna do Egiptu. W środę nieoczekiwanie mocno drożała ropa, odmiana Brent wybiła się w górę o 5,1%. Mocno skorelowana ostatnio z ropą amerykańska kukurydza potaniała o 0,5%, za sprawą gorszych danych tygodniowych EIA, które pokazały spadek produkcji etanolu, przy jednoczesnym wzroście zapasów. Najbliższa seria na etanol zamknęła dzień na blisko 1% minusie.

Notowania zbóż i oleistych. Wyprzedaż kontraktów na większości rynków rolnych (25.02.2015)

Notowania zbóż

 

Jak wskazuje Anderzej Bąk z e-WGT, giełda w Paryżu podążała wczoraj za giełdą w Chicago. Kukurydza potaniała 0,5 euro (-0,3%) do 148,75 eur/t (seria najbliższa), ustanawiając nowe kilkumiesięczne minimum. Unijna pszenica (marzec-15) straciła na wartości 1,25 euro do 184,5 eur/t, zbliżyła się tym samym do dolnego ograniczenia trendu bocznego (poziom wsparcia) trwającego przez cały luty.

Również rzepak stracił wczoraj część z wtorkowego wybicia, seria majowa potaniała na Matif o 2,25 euro (-0,6%) do 359,5 eur/t. Powodem spadku notowań unijnego rzepaku była blisko 1% przecena soi i 3% spadek notowań kanadyjskiej canoli. Oleiste taniały ponieważ pojawiła się nadzieja na zakończenie strajku kierowców ciężarówek w Brazylii i rosnącą podaż soi z Ameryki Południowej. Kanadyjskiej canoli (-3,0%) dodatkowo zaszkodziło skokowe umocnienie się krajowej waluty, która systematycznie traciła wcześniej do dolara amerykańskiego, windując ceny canoli.


W czwartek w południe na niewielkich minusach wyceniana jest pszenica (Matif i Chicago). Kukurydza lekko zyskuje na wartości po obu stronach Atlantyku. Rzepak na Matif traci niespełna 1 euro/t (-0,2%), a soja minimalnie zyskuje.

W poniedziałek rozpoczyna się okres dostawy marcowych serii futures notowanych w Chicago, stąd też inwestorzy, zwłaszcza spekulacyjni, zamykają swoje pozycje by uniknąć fizycznej dostawy towaru. Dodatkowo, tradycyjnie już koniec miesiąca sprzyja realizacji zysków.


Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: