| Autor: mikolaj

Notowania zbóż. Po wzrostach dziś na Matif powinno być spokojne (19.01.2015)

W piątek przeważały wzrosty notowań kontraktów na zboża i oleiste. Znaczna część inwestorów postanowiła zrealizować zyski po serii spadkowych sesji (odkupić kontrakty po niższych cenach), tym bardziej że w USA mamy długi weekend.

Notowania zbóż. Po wzrostach dziś na Matif powinno być spokojne (19.01.2015)

Notowania zbóż

W poniedziałek amerykańskie giełdy nie pracują z uwagi na dzień Martina Luthera Kinga. Mimo piątkowego odbicia ubiegły tydzień zamknął się sporymi stratami dla kontraktów zbożowych i soi notowanych w Chicago. Ciąg dalszy umacniania się dolara szczególnie mocno szkodzi amerykańskiej pszenicy (-5,5% w tygodniu).

Na rynku soi widoczne są oznaki przenoszenia się popytu z USA do Ameryki Południowej. Stąd też ceny soi spadły w ciągu tygodnia o 6% a śruty sojowej o 7%. Stosunkowo drogi jest olej sojowy (niewielki spadek tygodniowy) w związku z silnym ograniczeniem produkcji oleju palmowego w Malezji.

Na Matif unijna pszenica korzysta już teraz z braku konkurencji ze strony Rosji, która wprowadza cła eksportowe od 1-lutego. Dodatkowo coraz słabsze euro jeszcze bardziej poprawia konkurencyjność eksportu z UE. Dowodem na to był wygrany przez francuskich dostawców ubiegłotygodniowy przetarg na dostawę 240 tys. ton pszenicy do Egiptu. Według francuskich prognoz unijny eksport pszenicy w tym sezonie powinien sięgnąć 29,2 mln ton. W swojej styczniowej prognozie USDA podniósł prognozę unijnego eksportu pszenicy z 29 mln ton w grudniu do 30 mln ton w porównaniu do rekordowych 31,93 mln ton w sezonie 2013/14.

W poniedziałek unijne kontrakty na Matif otworzyły się w okolicach piątkowego zamknięcia. Cała sesja powinna przebiegać bardzo spokojnie z powodu braku handlu w Chicago.

Przejdź na następną stronę by zapoznać się z cenami zbóż i oleistych...Tagi:
źródło: