| Autor: redakcja1

Koniunktura w rolnictwie w listopadzie 2015 r. powróciła do poziomu z września

W listopadzie 2015 r. rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Jak podaje Jadwiga Seremak-Bulge w Rynku Rolnym, syntetyczny wskaźnik koniunktury rolniczej (SWKR) zwiększył się o 0,8 pkt. proc. i powrócił do poziomu wrześniowego wynoszącego 100,3 punktu. Tym samym był on o 0,7 pkt. proc. większy niż przed rokiem o tej porze. Na poprawę koniunktury wpłynęła głównie zwyżka wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu, ale też wzrost wyrównanego wskaźnika nożyc cen.

Koniunktura w rolnictwie w listopadzie 2015 r. powróciła do poziomu z września

Koniunktura w rolnictwie

Znaczna poprawa wyrównanego współczynnika potencjalnego popytu o 1,3 pkt. proc. jaka nastąpiła po wyraźnym październikowej zniżce spowodowała, że w 2015 roku wskaźnik ten był o 0,3 pkt. proc. większy niż w porównywalnym miesiącu przed rokiem i wyniósł 100,9 punktu. Wyrównany wskaźnik nożyc cen zyskał w tym czasie 0,4 pkt. proc. i osiągnął wynik 99,8 punktu. Wprawdzie poziom ten był najwyższy w ostatnich 6 miesiącach i wyższy niż przed rokiem o 0,3 pkt. proc., ale w dalszym ciągu nie wyniósł 100 punktów. Oznacza to, że ceny skupu  podstawowych produktów rolnych zmniejszały szybciej niż ceny środków produkcji.
 
Na wzrost wyrównanego wskaźnika nożyc cen w listopadzie wpłynął wzrost wskaźnika cen skupu podstawowych surowców rolniczych o 0,3 pkt. proc. Do 99,7 punktu, przy stabilizacji wyrównanego wskaźnika zmian cen detalicznych środków produkcji w granicy 99,9 punktu. Na zwyżkę wyrównanego wskaźnika zmian cen skupu w listopadzie, mimo spadku obecnego wskaźnika w poprzednim miesiącu wpłynęło spadek dynamiki obniżek w dwóch poprzednich miesiącach oraz przeniesienia wyniku czerwcowego wzrostu cen.
 
Jak podaje Seremak-Bulge, na poprawę wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu w omawianym miesiącu decydujący wpływ wywarło podniesienie wyrównanego indeksu produkcji przemysłu spożywczego o 2,6 pkt. proc. oraz ożywienie indeksu obrotów handlowych z zagranicą, w tym głownie po stronie eksportu. Poprawie wyrównanego wskaźnika potencjalnego popytu służyła również nieznaczna poprawa indeksu wskaźnika zmian wynagrodzeń i cen żywności.
 

Czytaj dalej na następnej stronie...

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!