| Autor: mikolaj

M. Wroński: Ostatnie 12 miesięcy to nie był dobry okres dla rolnictwa

Instytutu Rozwoju Rolnictwa im. Wł. Grabskiego podsumował rok 2014. W opinii Marcina Wrońskiego ostatnie 12 miesięcy to nie był dobry okres dla rolnictwa.

M. Wroński: Ostatnie 12 miesięcy to nie był dobry okres dla rolnictwa
Odczuwalne były przede wszystkim skutki wystąpienia afrykańskiego pomoru świń (ASF) i rosyjskiego embarga. Nie zrekompensowały tego wyższe zbiory zbóż. W ostatnich kilkunastu miesiącach nastąpił spadek dochodów rolników. Zmiana norm procesu wędzenia wędlin i wyhamowanie eksportu wołowiny spowodowanej przez zakaz uboju rytualnego wpłynął negatywnie na rynek mięsa.

Zbiory zbóż

Zbiory zbóż były w bieżącym roku  na rekordowym poziomie. Jak podaje GUS zbliżyły się do 32 mln ton. Były wyższe aż o 12,3% niż w roku ubiegłym, kiedy wyniosły 28,5 mln ton. Zbiory pszenicy wzrosły o 21% i szacuje się je na 11,6 mln ton, pszenżyta o 12% i szacuje się je na 5,2 mln ton, jęczmienia o 12% i szacuje się je na 3,2 mln ton, a żyta spadły o 17% i szacuje się je na 2,8 mln ton wobec 3,4 mln ton. Spadek areału w przypadku żyta wiąże się z niższą ceną ziarna. Większe są  trudności z jego zbytem z uwagi na malejące spożycie pieczywa żytniego, a także gorszą wartością paszową ziarna, niż pozostałych gatunków zbóż.

Ceny mleka

Na początku roku płacono za mleko rekordowe ceny w granicach 1,50 zł za litr. W kwietniu okazało się, że przekroczyliśmy kwotę mleczną o 8%. Jednak później ceny mleka zaczęły spadać. Część hodowców zmniejszyła liczebność stad, przez co produkcja zmalała.

Embargo

Pod koniec lipca Rosja w odwecie za sankcje unijne, wprowadziła embargo na polską żywność. Ta decyzja był fatalna przede wszystkim dla polskich producentów owoców i warzyw. Rosja była największym odbiorcą polskich jabłek, a rynek krajowy nie był w stanie wchłonąć tak dużej ilości owoców, czego skutki dotkliwie odczuli polscy sadownicy.
Dochody rolników spadły nawet o 10%
Te i inne czynniki sprawiły, że w obecny roku spadły po raz pierwszy od kilu lat dochody rolników. W 12 miesiącach spadek może wynieść w granicach 8-10%. Na kolejną redukcję dochodów polscy rolnicy muszą być przygotowani w najbliższym półroczu.

Poziom eksportu artykułów rolno-spożywczych powinien kształtować się na poziomie z 2013 roku.
Wzrosły ceny ziemi
Rok 2014 był kolejnym, w którym nastąpił wzrost średnich cen uzyskiwanych ze sprzedaży ziemi. Wg danych ANR średnia cena gruntów rolnych w Polsce wynosi prawie 25 tys. zł. Najdroższe grunty są w Wielkopolsce, a najtańsze w woj. Świętokrzyskim.


Tagi:
źródło: