| Autor: redakcja1

Organizmy genetycznie zmodyfikowane – GMO

Urzędowa kontrola w zakresie obecności organizmów genetycznie zmodyfikowanych GMO (ang. genetically modified organizm) prowadzona przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa obejmowała badaniem materiał siewny w obrocie (od 2005 roku), kontrolę użycia materiału siewnego kukurydzy MON 810 (od 2013 roku) oraz upraw pod względem przestrzegania zakazu uprawy roślin GMO od 2018 r., tj. kukurydzy, rzepaku jarego i ozimego oraz soi.

Organizmy genetycznie zmodyfikowane – GMO
W 2019 r. Inspekcja przeprowadziła w sumie 3077 kontroli na terenie całego kraju. W tym 509 kontroli materiału siewnego, z czego 298 próbek kukurydzy, 173 próbek rzepaku ozimego i jarego, 30 próbek soi oraz 2563 kontroli upraw tych gatunków i 5 kontroli plantacji nasiennych soi. W Pracowni Wykrywania i Identyfikacji GMO Centralnego Laboratorium Inspekcji do oznaczania modyfikacji genetycznych używane są techniki molekularne PCR oraz Real- time PCR. W związku z tym, domieszkę nasion GMO MON810 wykryto w 1 próbie kukurydzy w obrocie (na poziomie 0,4±0,003%). Wyniki przeprowadzonych kontroli potwierdziły, że w Polsce nie są prowadzone uprawy roślin zmodyfikowanych genetycznie i Polska jest w tym zakresie krajem wolnym od GMO.
 
W 2019 r. inspekcja przebadała 645 próbek żywności wobec 695 w 2018 r. w kierunku obecności GMO i zakwestionowano 1 próbkę. Do badań podobnie jak we wcześniejszych latach pobierano próbki z produktów potencjalnie mogących zawierać GMO, a nie oznakowanych informacją o modyfikacji genetycznej. Poza tym pobierano próbki z produktów zawierających informację o braku modyfikacji genetycznej oraz z produktów z informacją o modyfikacji genetycznej.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!