Przygotowanie pasz do skarmiania

Koszty paszy stanowią ponad połowę ogólnych kosztów w produkcji u wszystkich gatunków zwierząt gospodarskich. Wzrost wydajności zwierząt związany jest ze zwiększonym udziałem paszy treściwej w dawce pokarmowej. Paszę treściwą stanowią głównie ziarna zbóż, roślin oleistych i strączkowych.

Przygotowanie pasz do skarmiania
W skład mieszanek pełnodawkowych wchodzi wiele surowców paszowych, a ich udział w dawce jest bardzo zróżnicowany. Mały procent stanowią dodatki mineralne, witaminy, środki buforujące aminokwasy, zakwaszacze, substancje poprawiające smak itd.
 
Dlatego tak ważne jest dokładne wymieszanie wszystkich komponentów, aby utrzymać jednolitą partię. Pozwala to na zapewnienie pobrania paszy o jednakowym składzie przez zwierzęta stojące nisko jak i wysoko w hierarchii stada. Dlatego jako standardowe jest zadawanie pasz w formie mieszanki.
 
Pasze przemysłowe z reguły są granulowane, co zapewnia jednorodny skład mieszanki. Natomiast pasze produkowane w gospodarstwie są w formie sypkiej. Stosowanie mieszalników umożliwia dobre wymieszanie dawki a w czasie krótkiego transportu nie dochodzi do rozwarstwienia składników. W ten sposób oszczędza się na kosztach związanych z granulacją. Poza tym w pełnodawkowym żywieniu bydła (TMR lub PMR) stosuje się pasze sypkie.
 
Mieszalniki pasz sypkich (typoszereg M-ROL H037) zapewniają równomierne wymieszanie pasz o jednolitym składzie.
 
 
Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: