| Autor: redakcja1

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (8-12.09.2014)

W minionym tygodniu notowania zbóż w kontraktach terminowych nadal spadały – podaje FAMMU/FAPA.

Podsumowanie tygodnia na giełdowym rynku zbóż (8-12.09.2014)

Notowania zbóż

W czwartek 11 września 2014 roku USDA opublikował kolejny raport prognostyczny, w którym dokonano sporych korekt w prognozowanej wysokości produkcji kukurydzy i soi w USA. Rynek wprawdzie oczekiwał, że Amerykański Departament Rolny podniesie szacunki plonowania kukurydzy z uwagi na bardzo sprzyjające warunki dla upraw zbożowych w amerykańskim pasie kukurydzy, choć prawdopodobnie oczekiwano nieco niższych zwyżek.
 
Ceny zbóż - czytaj więcej
 
We wcześniejszym badaniu sondażowym wykonanym przez Reuter’s przeciętne szacunki plonowania kukurydzy w USA wynosiły 170,4 buszli z akra, tymczasem USDA podało przewidywania w granicy 171,7 buszli z akra. Aktualna prognoza tegorocznych zbiorów kukurydzy w Stanach wynosi 365,66 mln ton w stosunku do 356,43 mln ton w sierpniowym raporcie. Niemniej jednak, niektóre niezależne firmy analityczne podawały jeszcze wyższe szacunki plonowania tego ziarna.
 
Zdaniem analityków bieżący sezon będzie bardzo trudny dla producentów. Wysoka podaż zbóż będzie wywierać presję na spadek cen. Również w UE przewiduje się wysokie zbiory kukurydzy. Utrzymują się optymistyczne prognozy, a ostatnio pojawiła się nadspodziewanie wysoka prognoza zbiorów tego gatunku we Francji na poziomie 17 mln ton.
 
Notowania zbóż - zobacz więcej
 
W ubiegłym tygodniu notowania kukurydzy w najbliższym kontrakcie na Euronext zmalały o 6,6% dochodząc do 138,8 EUR/t, a ceny pszenicy w kontrakcie listopadowym zmniejszyły się w ciągu ostatniego tygodnia o 4% do 164 EUR/t.
 
Spadki notowań kukurydzy i pszenicy były widoczne także na amerykańskich giełdach. Na CBoT kukurydza w kontrakcie na wrzesień potaniała przez tydzień o 1,2% do 130,6 USD/t, a pszenica – o 4,2% do 184,8 USD/t.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!