| Autor: redakcja1

Dobre prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2014/2015

W kwietniowym raporcie Strategie Grains nie dokonała większych zmian w prognozach zbiorów zbóż w Unii Europejskiej w 2014 roku – podaje FAMMU/FAPA.

Dobre prognozy zbiorów zbóż w sezonie 2014/2015
Całkowita unijna produkcja zbożowa w sezonie 2014/2015 jest aktualnie szacowana na 297,9 mln ton, czyli tylko o zaledwie 0,1 mln ton mniej niż w marcowym raporcie i o 1% poniżej zeszłorocznego wyniku.
 
Prognoza tegorocznych zbiorów pszenicy miękkiej w Unii została zmniejszona o 0,5 mln ton do 137,2 mln ton. Korekta została dokonana z uwagi na spodziewane negatywne skutki dla upraw pszenicy w krajach bałtyckich i Finlandii po pojawieniu się mrozu. Niemniej jednak w dalszym ciągu poziom produkcji będzie o 2% większy niż we wcześniejszym sezonie.
 
Natomiast prognozę unijnej produkcji jęczmienia zwiększono o 0,5 mln ton do 55,9 mln ton. Jest to o 6% mniej niż rok wcześniej. Zmiana szacunków uwzględnia większe od wcześniejszych oszacowań powierzchnie upraw: na Litwie, w Finlandii, Słowacji, Szwecji, na Węgrzech, w Czechach, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Te dodatnie korekty z nadwyżką zrekompensowały nieznaczne spadki areału w Niemczech i Francji.
 
Bez większych zmian pozostawiono prognozowaną wielkość zbiorów kukurydzy we Wspólnocie wynoszącą 65,1 mln ton. Produkcja tego gatunku byłaby o 1% większa w odniesieniu do poprzedniego roku. Za to minimalnie obniżono przewidywaną produkcję pszenicy twardej, bo o 0,1 mln ton do 7,5 mln ton, a podniesiono prognozę zbiorów żyta – o 0,1 mln ton do 8,7 mln ton.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!