| Autor: redakcja1

Rekordowe szacunki zbiorów pszenicy we Francji

Francja może odnotować rekordowe zbiory pszenicy miękkiej i to pomimo wcześniejszych niesprzyjających warunków pogodowych. Agritel prognozuje zbiory tego gatunku na 38,9 mln ton, a firma analityczna ODA nawet na 39,4 mln ton. Jak podaje FAMMU/FAPA byłoby to zdecydowanie więcej w stosunku do zeszłego roku i oznaczało pobicie rekordu z 1998 r. wynoszącego 38,2 mln ton.

Rekordowe szacunki zbiorów pszenicy we Francji

Zbiory pszenicy we Francji

Na podstawie badań sondażowych Agritel ocenił tegoroczne plony na przeciętnie 7,55 t/ha, a ODA szacuje je na 7,64 t/ha. Obie firmy analityczne opierają się na oficjalnych przewidywaniach powierzchni w wysokości 5,16 mln ha, najwyższego od 1936 roku. Jakość ziarna z tegorocznej produkcji jest w większości dobra.
 
Dobre warunki pogodowe pozwoliły na szybkie tempo zbiorów zbóż we Francji. Jak podaje FranceAgriMer do 27 lipca br. zebrano pszenicę miękką z 70% powierzchni upraw tego gatunku. Przeciętne plony wynoszą 7,5 t/ha w porównaniu do 7,48 t/ha w 2014 roku.
 
Parametry jakościowe ziarna są w większości dobre. Liczba opadania Hagberga wynosi średnio 300 sekund, a ciężar właściwy ziarna 80 kg w hektolitrze. Jest to znacznie powyżej wymagań stawianych pszenicy przez giełdę Euronext – dla kontraktów na pszenicę konsumpcyjną. Nieco rozczarowująca jest z kolei zawartość białka. W tym przypadku odnotowuje się spore rozbieżności w jego wysokości w próbkach pszenicy z różnych rejonów kraju.

Zbiory w Niemczech i Wielkiej Brytanii

W ostatnim tygodniu lipca br. żniwa zbóż w Niemczech zostały przerwane przez deszcze. Zbiory rozpoczęto już wcześniej w południowej i środkowej części kraju. Od minionego piątku pogoda się poprawiła. Handlowcy oceniają tegoroczne zbiory pszenicy w Niemczech na 25 milionów ton, a więc o 10% mniej w odniesieniu do zeszłorocznego wyniku.
 
Zbiory w Wielkiej Brytanii zaczęły się dopiero na początku sierpnia br. Podobnie jak w Niemczech opóźnienia żniw związane były z opadami deszczu, w tym przede wszystkim we wschodnich rejonach wyspy. Zdaniem IGC, w 2015 roku Brytyjczycy zbiorą 15,3 mln ton pszenicy, jest to mniej w stosunku do 16,6 mln ton w ubiegłym sezonie, jednak powyżej przeciętnej z okresu ostatnich pięciu lat wynoszącej 14,4 mln ton.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!