Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Rekordowe szacunki zbiorów pszenicy we Francji

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Francja może odnotować rekordowe zbiory pszenicy miękkiej i to pomimo wcześniejszych...

Francja może odnotować rekordowe zbiory pszenicy miękkiej i to pomimo wcześniejszych niesprzyjających warunków pogodowych. Agritel prognozuje zbiory tego gatunku na 38,9 mln ton, a firma analityczna ODA nawet na 39,4 mln ton. Jak podaje FAMMU/FAPA byłoby to zdecydowanie więcej w stosunku do zeszłego roku i oznaczało pobicie rekordu z 1998 r. wynoszącego 38,2 mln ton.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zbiory pszenicy we Francji

Na podstawie badań sondażowych Agritel ocenił tegoroczne plony na przeciętnie 7,55 t/ha, a ODA szacuje je na 7,64 t/ha. Obie firmy analityczne opierają się na oficjalnych przewidywaniach powierzchni w wysokości 5,16 mln ha, najwyższego od 1936 roku. Jakość ziarna z tegorocznej produkcji jest w większości dobra.
 
Dobre warunki pogodowe pozwoliły na szybkie tempo zbiorów zbóż we Francji. Jak podaje FranceAgriMer do 27 lipca br. zebrano pszenicę miękką z 70% powierzchni upraw tego gatunku. Przeciętne plony wynoszą 7,5 t/ha w porównaniu do 7,48 t/ha w 2014 roku.
 
Parametry jakościowe ziarna są w większości dobre. Liczba opadania Hagberga wynosi średnio 300 sekund, a ciężar właściwy ziarna 80 kg w hektolitrze. Jest to znacznie powyżej wymagań stawianych pszenicy przez giełdę Euronext – dla kontraktów na pszenicę konsumpcyjną. Nieco rozczarowująca jest z kolei zawartość białka. W tym przypadku odnotowuje się spore rozbieżności w jego wysokości w próbkach pszenicy z różnych rejonów kraju.

Zbiory w Niemczech i Wielkiej Brytanii

W ostatnim tygodniu lipca br. żniwa zbóż w Niemczech zostały przerwane przez deszcze. Zbiory rozpoczęto już wcześniej w południowej i środkowej części kraju. Od minionego piątku pogoda się poprawiła. Handlowcy oceniają tegoroczne zbiory pszenicy w Niemczech na 25 milionów ton, a więc o 10% mniej w odniesieniu do zeszłorocznego wyniku.
 
Zbiory w Wielkiej Brytanii zaczęły się dopiero na początku sierpnia br. Podobnie jak w Niemczech opóźnienia żniw związane były z opadami deszczu, w tym przede wszystkim we wschodnich rejonach wyspy. Zdaniem IGC, w 2015 roku Brytyjczycy zbiorą 15,3 mln ton pszenicy, jest to mniej w stosunku do 16,6 mln ton w ubiegłym sezonie, jednak powyżej przeciętnej z okresu ostatnich pięciu lat wynoszącej 14,4 mln ton.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Prognozy cen pszenicy i żyta w marcu i czerwcu 2018 r.
 • Prognozy cen pszenicy i żyta w marcu i czerwcu 2018 r.

  Dobre zbiory zbóż na półkuli północnej w 2017 r. skutkowały spadkiem globalnych cen zbóż w okresie żniw. Pomimo spadku były one jednak większe niż przed rokiem.
 • Unijny rynek zbóż w sezonie 2018/2019
 • Unijny rynek zbóż w sezonie 2018/2019

  Zdaniem KE zbiory wszystkich zbóż będą niższe niż w tym sezonie (też poniżej średniej) i wyniosą 304 mln ton (-0,8% rok do roku).
 • Niewielki eksport pszenicy z Polski
 • Niewielki eksport pszenicy z Polski

  W 2017 roku eksport pszenicy z Polski był wyraźnie mniejszy niż rok wcześniej i wyniósł 2,8 mln t. Większość sprzedaży trafiła do Niemiec, krajów afrykańskich i na Półwysep Arabski.
 • Niskie, ale stabilne ceny zbóż w 2017 roku
 • Niskie, ale stabilne ceny zbóż w 2017 roku

  2017 rok był już trzecim z rzędu charakteryzującym się relatywnie niskimi, choć wyższymi niż rok wcześniej, cenami skupu zbóż. Jest to w dużym stopniu związane z dużą podażą ziarna na...
 • Postęp w uprawie pszenicy
 • Postęp w uprawie pszenicy

  W naszym regionie pszenica jest gatunkiem o podstawowym znaczeniu w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. W Polsce areał jej uprawy stanowi 25% powierzchni przeznaczanej pod zasiewy zbóż i...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl