| Autor: redakcja1

Komisja Europejska obniża oczekiwne plony kukurydzy

W biuletynie z 26 sierpnia (JRC MARS Bulletin Crop monitoring in Europe) oszacowano średnią wydajność kukurydzy na ziarno w UE na 7,93 t/ha, w porównaniu do 8,08 t/ha - miesiąc wcześniej. Oznacza to spadek oczekiwanego plonu średniego o 2,2% w porównaniu z lipcem i wynik nadal znacznie (+4,1%) powyżej średniej pięcioletniej. Korekta w dół plonowania dotyczy głównie kukurydzy uprawianej we Francji, Włoszech i Polsce.

Komisja Europejska obniża oczekiwne plony kukurydzy
Prognozy wydajności kukurydzy są obecnie wyraźnie poniżej średniej (z 5 lat) dla większości krajów Europy Zachodniej i leżących w północno-środkowej części. Plony znacznie powyżej średniej są spodziewane dla Europy Południowo-Środkowej i Południowo-Wschodniej, szczególnie dla Bułgarii, Węgier i Rumunii.
 
Tylko minimalne zmiany (w górę lub w dół) dotyczyły plonów pozostałych zbóż i rzepaku. Warto zauważyć, że nawet po ostatnich korektach olbrzymia większość zbóż powinna dać w tym roku z hektara więcej ziarna niż zwykle (w skali całej UE). Nieco poniżej średniej, zdaniem KE, plonuje tylko żyto i jęczmień jary.
 
Obok kukurydzy, znacznie obniżone zostały też (w stosunku do lipca) prognozy wydajności ziemniaków, buraków cukrowych i słonecznika. Wydajność ziemniaków i buraków prognozowana jest na poziomie 3-5% poniżej średniej, ale nadal oczekuje się doskonałych plonów słonecznika (8,4% powyżej średniej).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!