Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
KE: Wysokie zbiory zbóż w sezonie 2014/2015

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Jak wynika z ostatniego raportu Komisji Europejskiej, produkcja zbóż w Unii Europejskiej w...

Jak wynika z ostatniego raportu Komisji Europejskiej, produkcja zbóż w Unii Europejskiej w właśnie rozpoczętym sezonie osiągnie 303 mln ton. Oznacza to poziom zbiorów zbóż o 5% wyższy od średniej z okresu ostatnich pięciu lat – podaje FAMMU/FAPA.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Tegoroczne zbiory pszenicy


Zbiory pszenicy miękkiej w UE są szacowane na 135 mln ton, a więc będą o 5% wyższe w odniesieniu do średniej pięcioletniej. Produkcja kukurydzy w Polsce jest przewidywana na 65 mln ton, czyli o 9,6% więcej niż przeciętna pięcioletnia, a zbiory jęczmienia na 59 mln ton - o 5,9% powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Mniej za to będzie pszenicy twardej – durum, gdyż zbiory tego gatunku są prognozowane w wysokości 7,8 mln ton, a zatem o 10% poniżej przeciętnej pięcioletniej.
 
Całkowity obszar zasiewów zbóż w Unii Europejskiej jest w obecnym sezonie większy o 1% niż rok wcześniej. Wzrósł przede wszystkim areał pszenicy miękkiej – o 2% do 450 tysięcy ha, kukurydzy – o 1% powyżej powierzchni w ubiegłym roku. Z kolei w przypadku jęczmienia odnotowano znaczną zniżkę w obszaru upraw, bo o 6,5%. Podobnie, redukcja powierzchni miała miejsce w odniesieniu do pszenicy durum.

Wpływ pogody na zbiory zbożowe


Pomimo bardzo optymistycznych prognoz tegorocznych zbiorów sytuacja pogodowa i jej wpływ na kondycję upraw zbożowych w niektórych rejonach Unii budzi obawy. Dotyczy to głównie Hiszpanii. Do obszarów w szczególności narażonych na negatywne skutki przedłużającej się suszy należą rejony położone w centrum kraju oraz w jego południowej części jak Castilla-La-Mancha, Aragon, Walencja oraz Murcia. Susza dotyka również niektóre rejony Francji. Natomiast w zachodniej części Bałkanów odnotowuje się nadmierną wilgotność.

Ceny zbóż - zobacz więcej
 
Tegoroczne żniwa zbóż ozimych rozpoczęły się w Europie dużo wcześniej niż w ubiegłym roku. Niemniej jednak, istnieją obawy o wpływ warunków pogodowych na kondycję niektórych zbóż, przede wszystkim kukurydzy. Według danych Komisji, plony tego gatunku będą o 3,5% mniejsze w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Podrożało masło
 • Podrożało masło

  Obecnie, za kostkę możemy zapłacić praktycznie dwukrotnie więcej niż rok temu. Co jest zatem główną przyczyną tak dużej zwyżki cen?
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl