| Autor: redakcja1

KE: Wysokie zbiory zbóż w sezonie 2014/2015

Jak wynika z ostatniego raportu Komisji Europejskiej, produkcja zbóż w Unii Europejskiej w właśnie rozpoczętym sezonie osiągnie 303 mln ton. Oznacza to poziom zbiorów zbóż o 5% wyższy od średniej z okresu ostatnich pięciu lat – podaje FAMMU/FAPA.

KE: Wysokie zbiory zbóż w sezonie 2014/2015

Tegoroczne zbiory pszenicy


Zbiory pszenicy miękkiej w UE są szacowane na 135 mln ton, a więc będą o 5% wyższe w odniesieniu do średniej pięcioletniej. Produkcja kukurydzy w Polsce jest przewidywana na 65 mln ton, czyli o 9,6% więcej niż przeciętna pięcioletnia, a zbiory jęczmienia na 59 mln ton - o 5,9% powyżej średniej z ostatnich pięciu lat. Mniej za to będzie pszenicy twardej – durum, gdyż zbiory tego gatunku są prognozowane w wysokości 7,8 mln ton, a zatem o 10% poniżej przeciętnej pięcioletniej.
 
Całkowity obszar zasiewów zbóż w Unii Europejskiej jest w obecnym sezonie większy o 1% niż rok wcześniej. Wzrósł przede wszystkim areał pszenicy miękkiej – o 2% do 450 tysięcy ha, kukurydzy – o 1% powyżej powierzchni w ubiegłym roku. Z kolei w przypadku jęczmienia odnotowano znaczną zniżkę w obszaru upraw, bo o 6,5%. Podobnie, redukcja powierzchni miała miejsce w odniesieniu do pszenicy durum.

Wpływ pogody na zbiory zbożowe


Pomimo bardzo optymistycznych prognoz tegorocznych zbiorów sytuacja pogodowa i jej wpływ na kondycję upraw zbożowych w niektórych rejonach Unii budzi obawy. Dotyczy to głównie Hiszpanii. Do obszarów w szczególności narażonych na negatywne skutki przedłużającej się suszy należą rejony położone w centrum kraju oraz w jego południowej części jak Castilla-La-Mancha, Aragon, Walencja oraz Murcia. Susza dotyka również niektóre rejony Francji. Natomiast w zachodniej części Bałkanów odnotowuje się nadmierną wilgotność.

Ceny zbóż - zobacz więcej
 
Tegoroczne żniwa zbóż ozimych rozpoczęły się w Europie dużo wcześniej niż w ubiegłym roku. Niemniej jednak, istnieją obawy o wpływ warunków pogodowych na kondycję niektórych zbóż, przede wszystkim kukurydzy. Według danych Komisji, plony tego gatunku będą o 3,5% mniejsze w porównaniu z zeszłorocznym wynikiem.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!